Japonská mafie jakuza upadá, anonymní organizace ‚tokurju‘ ale nabírají členy ve velkém
Počet členů japonské mafie jakuzy na konci loňského roku klesl na rekordně nízkou hodnotu 18 800 osob. S odvoláním na japonskou Národní policejní agenturu (NPA) to uvedla agentura Kjódó s tím, že důvodem je rostoucí počet anonymních zločineckých skupin zvaných tokurju.
Počet členů jakuzy klesl pod 20 000 poprvé od roku 1958, kdy si policisté začali vést záznamy. Mafiánů setrvale ubývá od přijetí přísných opatření v roce 2005, poznamenala NPA.
Pojistný podvod? Japonec chtěl proplatit výdaje za uříznutý prst, usekl si ho ale sám jako omluvu mafii
Číst článek
Úřady oproti tomu loni vyšetřovaly 10 105 členů anonymních zločineckých organizací tokurju, které se před policií skrývají. Na 3925 lidí z nich organizace naverbovaly na sociálních sítích, kde jim slíbily nelegální práci na částečný úvazek. Dalších 633 osob NPA považuje za šéfy tokurju, může se však jednat pouze o operativní pracovníky. Jde o vůbec první takovou statistiku, podotkla agentura.
NPA se snaží stále více potírat aktivity tokurju, které se podílí na násilných loupežích, krádežích, drogové trestné činnosti a různých formách finančních a online podvodů. Jen kvůli nim přišly oběti v loňském roce o přibližně 200 miliard jenů (bezmála 31 miliard Kč), dodala Kjódó.
Jakuza se angažuje v aktivitách sahajících od gamblerství, drog a prostituce až po lichvářské půjčky či vymáhání výpalného, zisky pak pere prostřednictvím nastrčených firem.