Japonské úřady převezly před sídlo premiéra zeminu z Fukušimy. Snaží se tak prokázat, že je bezpečná

Japonské úřady v sobotu převezly zeminu z blízkosti jaderné elektrárny v prefektuře Fukušima před sídlo premiéra v centru Tokia, napsala agentura Kjódó s odvoláním na ministerstvo životního prostředí. Vláda se tak snaží rozptýlit obavy z používání této půdy. Je to první její takové využití mimo prefekturu, kde v roce 2011 přírodní katastrofa jaderné zařízení poničila.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonské úřady převezli zeminu z blízkosti jaderné elektrárny Fukušima před sídlo premiéra

Japonské úřady převezli zeminu z blízkosti jaderné elektrárny Fukušima před sídlo premiéra | Foto: AFP | Zdroj: Profimedia

Přibližně 20 000 metrů krychlových zeminy, která byla nasbíraná při dekontaminačních pracích nedaleko elektrárny Fukušima na ostrově Honšú, bude tvořit více než půlmetrovou vrstvu pod trávníkem premiérské rezidence. Vytěžená půda s nízkou úrovní radiace, kterou budou úřady pravidelně sledovat, bude poté pokryta vrstvou ornice.

Ve stínu Fukušimy se Japonsko vrací k jádru. Plánuje výstavbu moderních reaktorů

Číst článek

Japonská vláda se tím bude snažit prokázat, že je zemina bezpečná, a přesvědčit veřejnost k jejímu používání v jiných částech země, především při veřejných stavbách. K tomu se dají použít zhruba tři čtvrtiny z celkových 14,1 milionu metrů krychlových půdy, která obsahuje radioaktivní cesium v hodnotách nižších než 8000 becquerelů na kilogram.

Kabinet musel už dříve kvůli odporu místních obyvatel upustit od plánů na využití vytěžené půdy na projekty v Tokiu a dalších oblastech. Nový záměr je využít ji beze zbytku do března 2045.

Silné zemětřesení a tsunami 11. března 2011 vyřadily ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, následkem čehož se jádra tří reaktorů roztavila a do vzduchu, půdy a moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme