Jakuza chce ukončit válku gangů. Organizovaný zločin už Japonce neláká, vzniká ale nový typ podvodů

Válka gangů, která přerostla v násilnosti v japonských ulicích, by mohla po deseti letech skončit. Tři seniorní členové zločineckého syndikátu Jamaguči-gumi doručili v pondělí na policejní ředitelství dopis, ve kterém prohlašují, že jejich gang už se nebude bojů účastnit. Nyní se čeká, zda příměří přijme i protistrana.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetování jsou v Japonsku často spojována s jakuzami, japonskými mafiemi

Tetování jsou v Japonsku často spojována s jakuzami, japonskými mafiemi | Foto: Rodrigo Reyes Marin / Zuma Press | Zdroj: Profimedia

Mezi japonskými kriminálními gangy, jinak také jakuzami, je Jamaguči-gumi tím nejbohatším a největším. Přesto se od roku 2015 potýká s rivalským gangem, Kobe Jamaguči-gumi, který se z něj oddělil.

Od té doby došlo přibližně ke 150 potyčkám mezi kriminálníky, které zahrnovaly střelbu nebo pobodání. Výjimkou nebylo ani to, že k nim docházelo na veřejných ulicích v centrální a západní části Japonska, píše japonský deník Asahi Šimbun. „Jejich konflikty se staly vážné a nepředvídatelné,“ uvedla národní policie v 2021.

Vůdce japonské mafie se přiznal k pašování plutonia z Barmy. Mělo sloužit Íránu k výrobě jaderných zbraní

Číst článek

V pondělí ale přišli tři seniorní představitelé největšího gangu na policejní stanici s dopisem, ve kterém oznamují, že už nechtějí nadále působit problémy. Slíbili také, že „ukončí všechny interní boje“ a už „nikdy nezpůsobí žádné problémy,“ cituje z dopisu stanice CNN.

Zatím není jasné, zda příměří Kobe Jamaguči-gumi přijme. Policie uvedla, že bude situaci monitorovat, kdyby snaha o klid zbraní byla jen jednostranná.

Jakuzy se pohybují v Japonsku v šedé zóně. Oficiálně zakázané nejsou, úřady je ale regulují a monitorují. Policie zároveň může omezovat jejich aktivity, existuje i případ, kdy zakázala gangu používat jejich ústředí nebo zastavila jejich akce na vybírání finančních darů.

Zájem o jakuzy klesá

O jakuzách se v poslední době mluví i v souvislosti se snižujícím se počtem jejich členů, který loni spadl na historicky nejnižší číslo – organizovaný zločin měl na svých výplatnicích „jen“ 18 800 členů, vyplývá z policejních dat. Pro porovnání, v roce 1963 bylo s kriminálním podsvětím spojeno až 184 tisíc lidí, píše Asahi Šimbun.

Japonská mafie jakuza upadá, anonymní organizace ‚tokurju‘ ale nabírají členy ve velkém

Číst článek

Na oblibě ztrácí i největší organizace Jamaguči-gumi, k níž se koncem minulého roku hlásilo 3300 lidí, přibližně tedy polovina toho, co před deseti lety. Její rivalský gang měl pouze 120 členů, uvádí CNN.

„Spojení s organizovanými zločineckými skupinami se stalo přítěží. Existuje daleko méně příležitostí, jak by gangy mohly otevřeně operovat,“ vysvětluje některé z důvodů pro japonský deník Noboru Hirosue, výzkumník z ústavu kriminalistiky na Ryukoku University.

Nový typ gangů

Konec organizovaného zločinu v Japonsku to ale zřejmě neznamená. Naopak vzniká jiný kriminální fenomén nazvaný tokurju označující anonymní gangy, které se dávají náhodně dohromady přes sociální sítě. Policie je spojuje s násilnými loupežemi v Tokiu, podvodnými investicemi na sociálních sítích nebo vztahovými podvody.

Pojistný podvod? Japonec chtěl proplatit výdaje za uříznutý prst, usekl si ho ale sám jako omluvu mafii

Číst článek

Jejich rostoucí popularitu dokazuje i počet zadržených. Jen loni bezpečnostní složky zatkly přes deset tisíc lidí spojených s činností tokurju. Ve stejný rok se do rukou policie dostalo kolem 8200 členů jakuz.

Přesun zájmu však může být i záměrný. Nový typ gangu nespadá pod vládní regulace, kdy například musí uvést, kde je jeho ústředí, je tedy pod menší kontrolou.

Hirosue z ústavu kriminalistiky proto předvídá, že v budoucnu se jakuzy přesunou do podsvětí a stanou se novými organizacemi tokurju, aby se zásahům ze strany policie vyhnuly. Už nyní existují důkazy, že výdělky z tokurju putují na účty jakuz.

„Může přijít den, kdy gangy nebudou mít žádné velitelství a všechno budou ovládat přes internet. Pak bude potřeba nového zákona, který by reflektoval realitu toho, co gangy dělají,“ říká Hirosue.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme