Krmit černošské děti v rukavicích? Rasismus, spustil se pokřik na královnu krásy
Miss JAR se ocitla pod palbou kritiky: v sirotčinci totiž jedla s černošskými, HIV pozitivními dětmi v rukavicích. Ačkoli tím chránila jejich zdraví, odsoudili ji za rasismus a na internetu je terčem posměchu.
Jihoafrická královna krásy Demi-Leigh Nel-Petersová se brání nařčení z rasismu. Ta se na její hlavu snesla po její návštěvě sirotčince na johannesburgském předměstí Soweto, shodou okolností jednom ze symbolů apartheidu.
Dvaadvacetiletou miss JAR fotografové zachytili, jak si s malými obyvateli sirotčince hraje a rozdává jim jídlo. Háček byl ovšem v tom, že to druhé dělala v jednorázových rukavicích - a jakmile snímky nasdílela na sociálních sítích, rozpoutala se bouře.
Mikulášská nadílka bude v Nizozemsku bez Černého Petra. Je prý projevem rasismu
Číst článek
Namátkou: "Chci vědět, proč si nasazuje latexové rukavice, když se dotýká černošských dětí." "Nemůžu uvěřit, že si 'naše' Miss JAR bere latex, aby se těchhle dětí mohla dotknout!" "Vysvětlila bys laskavě, proč jíš v rukavicích?? Nebo se jen bojíš sáhnout na černochy????"
Neboli jak to na twitteru shrnul jeden z mnoha pobouřených uživatelů: "Je to rasistka." Rukavice sloužily jako "ochrana před černošskými dětmi", aby "ji nekontaminovaly", vyčítají miss kritici. Bělošské děti prý Nel-Petersová, byť sama míšenka, vesele objímá bez latexu.
'Směšné reakce'
Na pravou míru věc uvádí video, které z rasismu obviňovaná Nel-Petersová natočila. Vysvětluje v něm, že rukavice měla na sobě pouze z hygienických důvodů, a to nikoli k ochraně sebe samotné, ale právě dětí. Navíc nebyla sama, kdo je měl na rukách, připomíná.
"Všichni dobrovolníci na místě dnes měli rukavice - upřímně, mysleli jsme si, že je to tak správně, když pracujete s jídlem a rozdáváte ho malým dětem," řekla Nel-Petersová. Nicméně i tak se omluvila všem, kterých se tím mohla dotknout.
Přestože nemusela, zlobí se mluvčí komunitního centra, pod něž sirotčinec spadá. "Samozřejmě že to nebylo kvůli tomu, že se nechtěla dotýkat černošských dětí! Řekli jsme jí a všem ostatním dobrovolníkům, aby si je (rukavice, pozn. red.) vzali, když kolem dětí pracovali s jídlem. Čistě jen kvůli tomu, abychom děti ochránili před rizikem kontaminovaných potravin. Tyhle reakce na sociálních médiích jsou k smíchu," prohlásila Carol Dyantyiová pro BBC Trending.
Rukavice = hygiena
Nutno dodat, že zdaleka ne všichni považují Miss JAR za rasistku. "Taková škoda, že lidi vždycky vytáhnou rasovou kartu," povzdechl si jeden Jihoafričan na twitteru. "Proč se dneska v JAR musí všechno spojovat s rasou? Sama jsem černoška a dobře vím, že rukavice=hygiena," přitakává další.
Mezi reakcemi jsou i výmluvné fotky: nejen černošských zaměstnankyň sirotčince, které se dětem věnují rovněž v rukavicích, ale také přímo Nel-Petersové, jak objímá malé černochy bez rukavic.
Jenže málo platné, na twitteru už kauza "rasistické miss" ožila vlastním životem. Bez ohledu na vysvětlování a korekce se po něm šíří hashtag #MissSAChallenge (Výzva Miss JAR): rámuje fotky, na kterých si lidé z "hygienických důvodů" obalují nejrůznější věci či části těla do latexu a igelitu. A aniž by se příliš zajímali o to, co se za hashtagem ve skutečnosti skrývá, inspirují k tomu další.