Krvavá statistika: při bojích u jemenského Hudajdá jen za poslední den zemřelo přes 80 lidí

Boje v okolí jemenského přístavního města Hudajdá si v uplynulých 24 hodinách vyžádaly 84 mrtvých včetně 11 příslušníků provládních sil a 73 šíitských rebelů, kteří jsou známí jako Húsíové. S odkazem na zdroje v místní nemocnici o tom v neděli informovala agentura AFP.

Hudajdá (Jemen) (Aktualizováno: 19:27 9. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemen, kde také zuří občanská válka, sužuje celosvětově nejhorší hladomor za poslední desetiletí.

OSN nazývá situaci v Jemenu největší humanitární katastrofou na světě | Zdroj: Reuters

Podle jemenských provládních zdrojů se boje odehrály jižně a východně od města a dosud se provládním vojskům podařilo probojovat se k hlavní silnici mezi přístavem Hudajdá a hlavním městem Saná. V oblasti rovněž zahájila nálety provládní mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, napsala agentura AFP s odkazem na stejné zdroje.

Přístav Hudajdá je hlavní vstupní branou pro zásobování země, která je na pokraji hladomoru. Hudajdá je v rukou povstalců od roku 2014 a čelí ofenzivě provládních sil od 13. června.

Největší humanitární katastrofa

V sobotu mírové rozhovory o válce v Jemenu, které se měly konat od čtvrtka pod záštitou OSN v Ženevě, skončily fiaskem. Zástupci šíitských povstalců totiž k jednání nakonec vůbec nedorazili a delegace jemenské vlády tak odletěla ze Švýcarska předčasně.

Mírové rozhovory o Jemenu skončily fiaskem. Povstalci na ně vůbec nedorazili

Číst článek

Povstalci svou účast na jednáních podmínili mimo jiné tím, že poletí ománským letadlem a nebude jim bráněno v návratu do vlasti, tuto záruku prý nedostali. Podle jemenské vlády se povstalci zachovali naprosto nezodpovědně a jejich skutečným cílem bylo jednání sabotovat.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy. Podle OSN tak jde o největší humanitární katastrofu na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme