Parlamentní volby v JAR: strana, kterou k moci přivedl Mandela, hrozí nejhorší výsledek v historii
Africký národní kongres zřejmě směřuje k šestému vítězství v jihoafrických parlamentních volbách. Naznačují to průběžné výsledky včerejšího hlasování. Žádná jiná strana po pádu apartheidu jihoafrické volby nevyhrála, Kongres měl vždy parlamentní většinu. Letos ale možná zaznamená vůbec nejhorší výsledek v dějinách.
Africký národní kongres má po sečtení hlasů z asi čtvrtiny volebních místností 55 procent. Podpora strany Nelsona Mandely a všech dalších jihoafrických prezidentů včetně toho stávajícího Cyrila Ramaphosy přitom zatím nikdy neklesla pod 62 procent.
Hlavní opoziční uskupení - Demokratická aliance - zatím podle průběžných výsledků oslovilo asi 26 procent voličů. Pro alianci by to naopak byl historicky nejlepší výsledek. Volebním lídrem této strany se letos vůbec poprvé stal černoch - Mmusi Maimane.
Demokratická aliance spoléhala v minulosti hlavně na bělošské voliče. Navazuje totiž na někdejší liberální bělošské strany, které se ale stavěly proti apartheidu.
V letošních volbách zřejmě posílila také další opoziční strana - Bojovníci za ekonomickou svobodu. Založil ji někdejší šéf mládežnického křídla Afrického národního kongresu Julius Malema a hlásí se ke komunismu, marxismu-leninismu a antikapitalismu. Zatím to vypadá, že získala přes osm procent hlasů.
Kompletní výsledky se ale očekávají až v sobotu.
Regionální volby
Kromě parlamentních voleb se v Jihoafrické republice konaly také volby do zastupitelských sborů všech devíti provincií. Africký národní kongres dosud kontroloval 8 z 9 provincií. Jedinou výjimkou bylo Západní Kapsko, které zahrnuje i Kapské Město a kde už léta vládne Demokratická aliance.
Jihoafrická republika hlásí pokrok v boji proti pytlákům. Loni ulovili méně než tisícovku nosorožců
Číst článek
Zatím se zdá, že to tak zůstane i po těchto volbách. Kongres si ve všech ostatních provinciích drží většinu, byť i na regionální úrovni oslabil.
Korupční skandály
Africkému národnímu kongresu uškodily korupční skandály. Kvůli těm loni odstoupil předchozí lídr a prezident Jacob Zuma. Současná hlava státu Cyril Ramaphosa, pro kterého byly letošní volby prvním testem přízně, se od svých předchůdců snažil distancovat.
Sliboval, že Jižní Afrika už nikdy neuvidí bujet korupci jako v posledních letech, a za skandály se omluvil. Ramaphosa ale podle agentury Reuters také stále čelí ve straně odporu Zumových příznivců. Vládě ubírá i špatná ekonomická situace - mladí lidé mají problém v zemi najít práci, jejich nezaměstnanost se pohybuje okolo 27 procent.
V roce 2011 jsem jednal s prezidentem Zumou i jeho synem a zaplatil miliony za azyl, píše Krejčíř z vězení
Číst článek
Tématem jihoafrických voleb byla také pozemková reforma. Opozice kritizovala Africký národní kongres za neschopnost řešit přetrvávající stav, kdy většinu jihoafrické půdy stále vlastní bělošská menšina.
Zleva na vládu útočili zmínění Bojovníci za ekonomickou svobodu, kteří prosazují vyvlastnění půdy bez kompenzací. O tomto problému ale mluvila i středová Demokratická aliance. Podle ní by se to ale nemělo řešit zabíráním něčí půdy, ale uvolněním nepoužívaných státních pozemků.
Dalšími tématy byly vysoká kriminalita nebo špatné veřejné služby - jako výpadky v dodávkách elektřiny a vody. Loni se například opakovaně mluvilo o tom, že kohoutky v Kapském Městě můžou zůstat suché.
Malý zájem mladých
Africkému národnímu kongresu mohl uškodit i nezájem mladých o volby - 6 milionů voličů pod 30 let se podle BBC k hlasování vůbec neregistrovalo.
Volební komise podle agentury Reuters uvedla, že vše šlo víceméně bez problémů. Na některých místech ale hlasování narušilo špatné počasí, neplánované výpadky elektřiny nebo místní protesty.
Jihoafrická volební komise pak vyšetřuje dvě podezření, že někdo hlasoval dvakrát. To ale podle úřadů nemůže zpochybnit celkové výsledky.