Britská vláda souhlasí s vydáním Juliana Assange do Spojených států. Rozhodne soud
Britský ministr vnitra Sajid Javid podepsal formální souhlas s vydáním zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států. Řekl to ve čtvrtek v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC. Zda ho Británie ale skutečně do USA vydá, rozhodne až soud. Další slyšení ve vydávacím řízení s Assangem je plánováno na pátek, rozhodnutí podle agentury DPA ale ještě není možné očekávat.
„Před soudem bude zítra žádost USA o vydání, ale včera jsem podepsal vydávací příkaz, ověřil jsem ho a to zítra půjde před soud,“ citoval ze čtvrtečního Javidova prohlášení Gizmodo. „Rozhodnutí je plně na soudech.“
V úterý britské úřady oficiálně potvrdily, že z USA žádost o vydání Assange Spojené království dostalo. Pokud by byl do USA vydán a uznán tam vinným z ohrožení národní bezpečnosti, hrozí mu, že stráví zbytek života za mřížemi.
Stres, úzkost a trauma. Assange má symptomy oběti psychologického mučení, popisuje expert OSN
Číst článek
Britská policie zatkla sedmačtyřicetiletého Australana v dubnu na ekvádorské ambasádě v Londýně poté, co mu vláda jihoamerické země zrušila azyl. USA jej nejprve obvinily z průniku do počítačů ministerstva obrany, za což mu hrozilo maximálně pět let vězení.
V květnu Washington obvinění rozšířil o další téměř dvě desítky trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, kterým Assange údajně ohrozil americkou bezpečnost.
Za účelem získání informací se Assange podle americké prokuratury spikl s bývalým specialistou vojenské tajné služby Bradleym Manningem, který mu pomohl získat tajné dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu.
O vydání Australana usiluje také Švédsko, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange jej odmítá a označuje za zástěrku ve snaze dostat jej do USA.
Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.