Assange strávil posledních pět let ve vězení ve Velké Británii ve vydávací vazbě. Jeho advokáti se totiž všemožně snažili zabránit extradici do USA, kde by mu hrozilo přes 100 let vězení.
„Není vůbec jisté, že by americká vláda dotáhla tento proces do úspěšného konce,“ říká ke kauze se zakladatelem serveru WikiLeaks v rozhovoru pro Radiožurnál Tomáš Klvaňa z New York Univesity Prague.
Assange čelí 18 obviněním, z toho 17 za špionáž. V roce 2010 stál za dosud největším únikem utajovaných armádních dokumentů a zveřejněním nespočtu diplomatických depeší.
Dvaapadesátiletý Australan čelí v USA osmnácti obviněním, z toho sedmnácti za špionáž. Podle amerického zástupce Assange „ohrozil strategické národní bezpečnostní zájmy USA“.
„Vím, že je to frustrující, i mě to frustruje. Americká vláda určitě velmi dobře zná postoj australské vlády“ řekl Albanese v rozhovoru s televizí ABC v Londýně.
Právní tým Julian Assange se proti rozhodnutí o povolení extradice již dříve odvolal u londýnského nejvyššího soudu. Nyní podal odvolání i k ESLP, který by případně mohl vydání zablokovat.
Londýnský soud původně začátkem ledna loňského roku rozhodl, že Assange do USA s ohledem na jeho duševní zdraví nevydá. USA však lékařské zprávy napadly a uspěly s odvoláním.
Advokáti Juliana Assange chtějí po britském nejvyšším soudu, aby zrušil rozhodnutí nižší instance, které umožňuje vydání zakladatele serveru WikiLeaks do Spojených států.
Odvolací soud zrušil stanovisko soudu nižší instance, podle kterého je Assangeovo psychické zdraví příliš křehké na to, aby byl schopen zvládnout podmínky panující v americkém vězeňském systému.
„Globální pandemie není důvodem pro Assangeovo propuštění,“ prohlásila soudkyně, která tak odmítla argumenty Assangeových právníků. Ti argumentovali tím, že jejich klient by se mohl ve vězení nakazit.
Dříve to byl analytik Bradley Manning, který vynášel dokumenty. Ve věznici podstoupil změnu pohlaví a čelí obvinění za odmítání vypovídat o Julianu Assangovi, zakladateli serveru WikiLeaks.
Assangeův server WikiLeaks zveřejňuje tajné vládní dokumenty a další citlivá data. Mimo jiné o americké diplomacii, válkách v Iráku a Afghánistánu nebo zákulisí americké politiky.
Zakladateli serveru WikiLeaks hrozí ve Spojených státech 175 let vězení. Na ekvádorském velvyslanectví se skrýval od června 2012 ve strachu z vydání do USA.
„Vaše vláda je mentálně retardovaná. Stav vaší kybernetické bezpečnosti je parodie,“ vzkázali. Hackeři získali osobní data a data sociálního pojištění více než pěti milionů Bulharů a cizinců i firem.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange v důsledku krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení vykazuje všechny symptomy oběti dlouhodobého psychologického mučení.
Jestliže se švédský soud rozhodl Assange zadržet kvůli podezření ze znásilnění, „já vydám evropský zatykač“, oznámila v pondělí švédská prokurátorka Eva-Marie Perssonová.