Nacionalisté v Polsku pověsili fotografie europoslanců na šibenici. Podle prokuratury to není trestný čin

Prokuratura v jihopolských Katovicích zastavila vyšetřování dva roky starého případu, kdy nacionalisté na svém shromáždění pověsili na šibenice fotografie šestice liberálních europoslanců. Podle státních zástupců to není trestný čin, informovala v úterý televize TVN24.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament v Bruselu

Evropský parlament v Bruselu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Několik desítek stoupenců krajní pravice předloni v listopadu tímto způsobem protestovalo v Katovicích proti tomu, že zástupci Občanské platformy (PO) podpořili v Evropském parlamentu usnesení obsahující výhrady ke stavu právního státu v Polsku.

Polský parlament zvolil za ústavní soudce bývalé zákonodárce za Právo a spravedlnost

Číst článek

Své shromáždění tehdy nazvali „Stop moderní Targowici“. Naráželi tak na události z roku 1792, které vedly k dělení Polska a které jsou v této zemi považovány za symbol zrady.

Podle prokuratury pověšení fotografií europoslanců na šibenici mělo symbolický charakter a navazovalo na historický obraz představující věšení portrétů zrádců z Targowice. Vyšetřovatelé také uvedli, že nikdo na shromáždění nacionalistů v Katovicích politikům Občanské platformy nevyhrožoval, ani nevyzýval ke spáchání nějakého trestného činu.

Europoslankyně Róža Thunová, jejíž fotografii nacionalisté „oběsili“, uvedla, že se proti rozhodnutí prokuratury odvolá. Tento čin považuje za vyzývání k vraždě. „Věšení na šibenicích je vyzývání k zabíjení. Byla vykonána symbolická poprava za politické názory a podle prokuratury je to v pořádku,“ podotkla Thunová.

Nenávistná kampaň

Připomněla, že nacionalisté v minulosti vytvořili symbolické úmrtní oznámení starostovi Gdaňsku Pawlovi Adamowiczovi. Letos v lednu byl tento politik, který se rovněž stal terčem nenávistné kampaně v polské veřejnoprávní televizi, zavražděn.

Kritici tvrdí, že rozhodnutí katovické prokuratury je politicky motivované, píše agentura AP. Připomínají, že generální prokurátor a zároveň ministr spravedlnosti Zbigniew Zionro patří mezi prominentní členy polské národně-konzervativní vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme