Kazachstán oficiálně zrušil trest smrti. Prosadil si ale výjimku pro použití absolutního trestu v době války
Kazachstán se v sobotu připojil k zemím, které zrušily tresty smrti. Stalo se tak poté, co prezident Kasym-Žomart Tokajev podepsal zákon o ratifikaci příslušného protokolu k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech. Podle agentury TASS to oznámil úřad kazašského prezidenta. Středoasijská republika si ale prosadila výjimku k výkonu nejvyššího trestu v případě zvlášť těžkých vojenských zločinů v době válečného stavu.
Kazachstán protokol podepsal už v září loňského roku, oficiálně se k němu země ale připojila až sobotním podpisem hlavy státu pod ratifikační zákon.
Z protokolu signatářským státům vyplývá povinnost neuplatňovat trest smrti a přijmout veškerá nezbytná opatření k jeho zrušení v rámci své jurisdikce. Jedinou výjimkou je použití absolutního trestu v době války.
Nejvíc poprav každoročně provede Čína. Přesná čísla ale Peking nezveřejňuje, jsou státním tajemství. Podle Amnesty International jsou jich každoročně tisíce. Následuje Írán, Saúdská Arábie, Irák a Egypt. Jedinou evropskou zemí, která pokračuje v provádění poprav, je Bělorusko.
11:31 – 02. 01. 2021
Mezinárodní pakt o občanských a politických právech byl přijat na zasedání Organizace spojených národů v New Yorku 19. prosince 1966. Tato mezinárodní smlouva vstoupila v platnost 23. března 1976 a dosud k ní přistoupilo 168 států.
Kazachstán v praxi pozastavil vykonávání poprav už v roce 2003. Trest smrti je ale nadále v platnosti ve více než 50 státech světa. Jedinou evropskou zemí, která pokračuje v provádění poprav, je Bělorusko. V Rusku se na trest smrti vztahuje moratorium.
Nejvíc poprav každoročně provede Čína. Přesná čísla ale Peking nezveřejňuje, jsou státním tajemství. Podle organizace Amnesty International jsou jich každoročně tisíce. Čínu pak v počtu poprav následuje Írán, Saúdská Arábie, Irák a Egypt.