Vláda už minulý měsíc vyjádřila svou nespokojenost s tím, že ArcelorMittal po sérii smrtelných nehod nesplnil své investiční závazky, nezlepšil vybavení a nezajistil lepší bezpečnost pracovníků.
Podle předběžných výsledků současný prezident Kasym-Žomart Tokajev získal 81,31 procenta hlasů. Novinkou voleb byla i možnost hlasovat „proti všem“, kterou zaškrtlo 5,8 procenta voličů.
Mluvčí ministerstva připomněl pozici kazachstánského prezidenta, který se podle něj „jasně vyjádřil k následování principů mezinárodního práva“ a územní integrity států.
Tokajev vystoupení v OSN zahájil vykreslením bezútěšného obrazu světa katapultovaného do „nového, stále trpčího období geopolitické konfrontace“, které vyvolává vyhlídku na použití jaderných zbraní.
Zatímco ukrajinskou armádu podporují dodávkami zbraní a dobrovolníky státy NATO, ruská válečná koalice je menší. Speciální operace ale na Ukrajině provádí také jednotky Vagnerovců nebo Čečenců.
Kazachstán je rozporuplná země. Na jedné straně středoasijský tygr s vyspělou ekonomikou, moderními městy a bohatými firmami na zahraničních burzách.To je jedna strana mince. Druhá je problematičtější
„Vliv Ruska určitě posílí. Poklesnout může naopak vliv Kazachstánu v rámci středoasijského regionu… Uzbekistán už projevuje ambici stát se regionálním lídrem a může mu to nahrát,“ říká analytička.
„V centru Almaty se život vrací k normálu. Dnes jsme vyšli do ulic a nakoupili v supermarketu. Obchody se postupně otevírají a bankomaty začínají fungovat, i když ne všechny,“ popisuje Kazach.
Podle experta Vladimíra Baara má Rusko na prezidenta Tokajeva silné páky. „Z mezinárodního hlediska se Tokajev totálně zdiskreditoval a myslím, že bude nahrazen někým jiným,“ říká.
Kazachstánem otřásla nejsilnější vlna občanské nespokojenosti za poslední desítky let. Co krizi s desítkami mrtvých a tisíci zadržených lidí způsobilo? A kam události mohou dál směřovat?
Podle místních médií pokračovaly v sobotu večer střety na jednom z předměstí Almaty, tamní místostarosta řekl, že na některých místech přetrvává ozbrojený odpor.
Jak se zdá, po téměř týdnu nepokojů v největší středoasijské zemi Kazachstánu se režimu prezidenta Tokajeva podařilo páru všelidové nespokojenosti dostat zpátky pod pokličku.
Policie zadržela asi 2000 lidí při potlačování nepokojů v Almaty, největším městě středoasijského Kazachstánu. Uvedla to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na tamní ministerstvo vnitra.
Nur-Sultan ||Ivana Milenkovičová, ČTK|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
V Kazachstánu v neděli začaly prezidentské volby, z nichž poprvé po téměř třiceti letech vzejde jiný vítěz než Nazarbajev, který vládl od roku 1990. Voliči zvolí hlavou státu pravděpodobně Tokajeva.