Severokorejský režim je podezřívavý jako Sovětský svaz v 50. letech, říká odborník na jaderné zbraně Bříza
Donald Trump označil zrušení summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem za promarněnou příležitost a smutný okamžik v historii. Zrušení schůzky je podle komentátora Milana Slezáka nemilým překvapením pro Čínu a Rusko, které nechtějí, aby KLDR zůstala jaderným státem. Odborník na jaderné zbraně Vlastislav Bříza pro Český rozhlas Plus dodává, že zničení severokorejské jaderné střelnice není začátkem odzbrojování.
KLDR na Trumpův dopis reagovala prohlášením, že je vždy připravena se Spojenými státy jednat. Severokorejská státní agentura KCNA zveřejnila prohlášení prvního náměstka ministra zahraničních věcí, který vyjádřil politování i připravenost pokračovat v jednání.
„Celkový tón tohoto prohlášení byl velmi mírný,“ přibližuje český velvyslanec v KLDR Milan Hupcej. Široká veřejnost podle něj o zrušení summitu neví, zároveň ale zdůrazňuje, že podrobnosti o jeho přípravách nebyly nikdy oficiálně oznámeny.
Mírná reakce KLDR se podle zahraničněpolitického komentátora Milana Slezáka dala očekávat. „Severokorejci jsou po mém soudu trošku zaskočeni. A mají velký zájem na tom, aby se ten summit konal, stejně jako Donald Trump,“ uvedl pro Český rozhlas Plus.
Dotčený, nebo překvapený?
Spojené státy se podle jejich prezidenta nemohou bavit se zemí, která projevuje takovou míru zloby a nepřátelství. Severokorejci prý také na přípravách schůzky dostatečně nespolupracovali.
„Když z někoho cítíte otevřené nepřátelství a jste ostřílený obchodník jako Trump, tak si kladete otázku, jestli ta schůzka bude produktivní, protože váš partner nemá tendenci se dohodnout,“ zamýšlí se Slezák.
Trump se rovněž mohl cítit dotčen severokorejskou rétorikou. Nejpodstatnější je ale podle Slezáka to, že Američané věřili v dohodu na úplné a nezvratné denuklearizace KLDR. „Pravděpodobně pro ně bylo velké překvapení, že Severokorejci se vůbec svých jaderných zbraní vzdát nechtějí,“ zdůrazňuje.
Trump použil proti Kimovi jeho taktiku, KLDR moc překvapená nebude, říká koreanista
Číst článek
Zrušení schůzky je podle Slezáka nemilým překvapením pro Čínu, která si stejně jako Rusko nepřeje, aby KLDR zůstala jaderným státem. „Zároveň ale nechtěla, aby se jednalo bez ní. To byl důvod, proč se v Číně dvakrát objevil Kim Čong-un,“ připomíná Slezák.
Tajemný arzenál
KLDR údajně zničila svou jadernou střelnici, podle odborníka na jaderné zbraně Vlastislava Břízy to ale neznamená začátek odzbrojování. „Kim Čong-un de facto uzavřel vývoj svého jaderného arzenálu a deklaroval tím, že je jadernou velmocí,“ upozorňuje.
Nikdo ale zároveň neví, jestli je KLDR schopna jaderné zbraně použít. „Nevíme, v jaké fázi miniaturizace severokorejský režim skončil. Zda je možné je instalovat na raketu a dopravit na cíl,“ vysvětluje.
„Severokorejský režim je podezřívavý jako Sovětský svaz v 50. letech. Kim Čong-un nechce odkrývat svůj arzenál, nevíme, kolik má zbraní. A to je jeho politika. To ho činí nenapadnutelným,“ uzavírá Bříza.