Knedlíčky a ohňostroje: Čína se chystá na Rok draka

Ohňostroj, světlice, mandarínkové keře a knedlíčky nesmí v žádné čínské rodině chybět při oslavách největšího asijského svátku – lunárního Nového roku. Letos budou oslavy obzvláště bujné, protože o půlnoci převezme vládu nad rokem mýtické zvíře čínského horoskopu drak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na oslavu Nového roku v Číně

Přípravy na oslavu Nového roku v Číně | Zdroj: Reuters

Nejdůležitější je příprava, už týden před svátky proto Číňané uklízí a nakupují. Obchody jsou přeplněné k prasknutí. Na novoročním stole ale nesmí nic chybět, lidé proto přetrpí i hodinové fronty a boj o nejlepší potraviny.

„Ryba, kuře, kachna, vepřové, hovězí, zelenina a šunka. To je základ,“ říká Li. Příchod Roku draka oslaví na okraji Pekingu u svých rodičů.

Na pondělí je potřeba vše včas a důkladně připravit, aby hospodyně neměla před svátkem moc práce. Do novoročních příprav se tak zapojuje celá rodina.

Tradiční čínské knedlíčky jiaozi jsou nejtypičtějším novoročním jídlem a při oslavách nesmí nikdy chybět, stejné je to i u rodiny Xu. Náplně do knedlíčků bývají nejrůznější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková sledovala přípravy jedné pekingské rodiny na příchod Nového roku

„Náplně mohou být z krevet, ryby, zeleniny, zelí, vepřového nebo taky náplň z kungpaa,“ vyjmenovává osmiletý syn. „To jsem nikdy neslyšela, takové novoty,“ ohrazuje se babička.

Rodina ale nejprve vaří knedlíčky jen v rámci přípravy. Další čerstvou várku si přichystají až na Nový rok po půlnoci – bude navíc speciální.

„Na nový rok do jednoho z knedlíčků přidám i drobnou minci. Kdo ji v knedlíku najde, bude mít peníze celý rok,“ vysvětluje babička.

Vietnamci v Čechách se při oslavách Nového roku neopíjejí

Číst článek

Po slavnostní večeři, popíjení a tradičním sledování televize se odpočítává čas do půlnoci, kdy kromě půlnočních knedlíčků přijde také čas ohňostrojů, petard na odhánění zlých duchů a dárků, ty se ale v Číně dávají jen dětem.

Mládež dostává vytoužené červené obálky s penězi a starší vždy musí obdarovat ty mladší. A nejedná se o levnou záležitost, v obálce totiž může být od sto do tisíce juanů.

K novoročnímu svátku se také váže hodně rčení a pověr. Od Nového roku se třeba lidé nesmí měsíc stříhat, během týdne svátků zase používat nůžky nebo uklízet – aby si nevymetli nebo neodstřihli štěstí. Na Nový rok večer pak musí v bytech a domech svítit všechna světla.

Kateřina Procházková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme