Konference o Libyi: Operace neskončí, dokud Kaddáfí neustoupí

Konec vojenské operace v Libyi není časově vymezen. Mezinárodní koalice v ní bude pokračovat, dokud libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nedonutí splnit požadavky rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973. Dohodli se na tom účastníci mezinárodní konference v Londýně, kteří jednali o budoucnosti Libye.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci londýnské mezinárodní konference o budoucnosti Libye

Účastníci londýnské mezinárodní konference o budoucnosti Libye | Zdroj: Reuters

Schůzky se zúčastnili generální tajemník OSN Pan Ki-mun, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a představitelé asi 40 zemí. Byl mezi nimi také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Konference se podle něj dohodla na podpoře rozvoje demokracie, lidských práv a správního vládnutí.

„Často zaznělo, že plukovník Kaddáfí ztratil svůj mandát. Někteří už mluví o výboru, který se ustavuje v Benghází, jakožto o partnerovi. Usnesli jsme se, že se utvoří kontaktní skupina, která se teď bude několikrát za sebou setkávat. Její složení zatím není úplně jasné,“ prohlásil český ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry mezinárodní konference v Londýně o budoucnosti Libye ve Stalo se dnes přiblížil spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek

Konferenci zahájil britský premiér David Cameron. Jak ve Stalo se dnes přiblížil spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek, ve svém úvodním proslovu označil útoky libyjského vůdce Muamara Kadafího za vražedné a zdůraznil, že vojenská intervence proti jeho silám bude pokračovat, dokud nepřestanou útočit na civilisty.

„Řekl, že Kaddáfí používá ostřelovače k palbě na lidi, které nechává vykrvácet v ulicích,“ přiblížil.

Podobně razantně se vyjádřila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která řekla, že útoky spojenců budou pokračovat, dokud Kaddáfí nezačne dodržovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Prosazování rezoluce Rady bezpečnosti na ochranu libyjských civilistů bylo podle Kocourka námětem mnoha konferenčních příspěvků. „Premiér Cameron například také řekl, že intervence spojenců zachraňuje životy,“ dodal.

Kaddáfí sám poslal konferenci otevřený dopis, ve kterém označil vzdušné útoky spojenců v Libyi za barbarské.

Představy libyjské opozice

K budoucnosti Libye se vyjádřil také mluvčí Prozatímní libyjské národní rady, který vystoupil na tiskové konferenci s programem přestavby Libye v moderní stát.

„Program prozatímní libyjské národní rady nese název Vize demokratické Libye. Počítá se v něm s vypracováním návrhu nové ústavy, která bude definovat práva a povinnosti občanů průhledným způsobem, a která jasně oddělí výkonné a soudní pravomoci,“ přiblížil Kocourek.

Opozice podle něj počítá s vytvořením politických organizací a občanských institucí, včetně moderních politických stran a odborů. Práva občanů budou ústavou zaručena. Mezi nimi právo na hlasování na hlasování ve svobodných parlamentních a prezidentských volbách.

I když zástupci Prozatímní libyjské národní rady nebyli na konferenci přímo pozváni, britský ministr zahraničí William Hague před zahájením konference jednal se zvláštním pověřencem rady Mahmúdem Džibrílem a v komuniké vydaném po tomto jednání ministr Hague uvedl, že se shodli v otázce klíčového významu ochrany libyjských civilistů a na další spolupráci.

Budoucnost Kaddáfího

Podle některých názorů by spojenci měli zaruči Muammaru Kaddáfímu beztrestnost a volný odchod ze země v případě, že se vzdá moci. Jak uvedl Kocourek, na toto téma se zmínil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Řekl, že ledaskomu by připadalo, že Kaddáfímu by bylo dobré nalézt nový domov, ale problém je v tom, že se dosud nepřihlásil nikdo ochotný nabídnout mu útulek,“ přiblížil.

I když se Američané i Britové vyjadřují poněkud rezervovaně k otázce svržení Kaddáfího, podle Kocourka bylo na konferenci zřejmé, že takový výsledek by účastníkům naprosto vyhovoval. „Shoda však panovala v názoru, že o takový výsledek se musí Libyjci postarat sami,“ dodal.

Katarína Brezovská, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme