Do Číny míří francouzské letadlo, vrátí se i se dvěma Čechy. V Evropě na ně čeká karanténa
Japonsko už z čínského Wu-Chanu odvezlo přes 200 svých občanů. Evakuační lety chystá taky Francie ve spolupráci s Evropskou unií. Domů by se tímto způsobem měli vrátit i dva čeští studenti. Na koronavirus zemřelo už víc než 130 lidí, nakažených je skoro šest tisíc. Nejvážnější situace je stále v provincii Chu-pej ve střední Číně. Lidé tam na ošetření čekají i několik dnů.
První letadlo s japonskými občany přistálo v Tokiu už v úterý. V oblasti zasažené virem ale stále zůstává asi 450 dalších Japonců. Tokio proto plánuje další lety v nadcházejících dnech.
Koronavir zabil 132 lidí, nakažených je téměř 6000. Čína se potýká s nedostatkem zdravotních pomůcek
Číst článek
Ve středu také do Wu-chanu odletí francouzské letadlo, na jeho palubě se má ve čtvrtek vrátit asi 350 lidí. Zejména jde o Francouze, ale i o 100 občanů ostatních evropských zemí, včetně dvou českých studentů. Podmínkou je, že nebudou mít žádné příznaky nemoci.
Francouzská vláda oznámila, že pro lidi s některými z příznaků odletí ještě před koncem týdne další letadlo. I zdravou skupinu ale po návratu do Evropy čeká důkladná lékařská prohlídka a zřejmě i pobyt v karanténě – nejspíš na dva týdny. Nakažený člověk je totiž infekční i před tím, než se u něj nemoc projeví.
Spekuluje se také o tom, zda Světová zdravotnická organizace Číně nenařídí zcela se izolovat od okolního světa, aby se virus nešířil dál. Takový krok naprosto výjimečný, současná situace v Číně ale čím dál více naplňuje podmínky, pro jeho učinění.
Nemocnice ve Wu-chanu jsou přeplněné a mají nedostatek zdravotnického materiálu. Právě materiální pomoc nabízejí Číně už třeba Velká Británie nebo Jižní Korea, Spojené státy chtějí do země vyslat vlastní lékařský tým.