‚Biologická zbraň z tajné laboratoře.‘ Šíření koronaviru se stává živnou půdou pro konspirace

Koronavirus 2019-nCoV, který má na svědomí víc než stovku lidských životů, v Číně vyvolává značné znepokojení obyvatel. Hledání původu obávané infekce nicméně řadu lidí svádí k šíření nejrůznějších konspirací a hoaxů. Jednou z nejčastěji skloňovaných spekulací se stává tvrzení, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu pro testování nových virů. Někteří jdou ještě dál: podle nich je vir biologickou zbraní, kterou měli vědci v laboratoři vyvíjet.

Wu-chan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wuchanský institut virologie, který leží pouhých 30 kilometrů od trhu s mořskými plody považovaný za ohnisko nové epidemie koronaviru.

Wuchanský institut virologie, který leží pouhých 30 kilometrů od trhu s mořskými plody považovaný za ohnisko nové epidemie koronaviru. | Zdroj: Pofimedia

„Virus do země dostali Američané, nakažených je už přes 100 tisíc lidí a za šířením nebezpečného onemocnění stojí wuchanská laboratoř, v níž se nové viry testují.“ To je jen část spekulací, které se kolem koronaviru v současnosti rojí – zejména na čínských sociálních sítích.

Wuchanský koronavirus a jeho příznaky, šíření a léčba. Jak s nebezpečnou nemocí bojovat?

Číst článek

Pro úplnost je třeba dodat, že laboratoř určená k výzkumu smrtících patogenů v centru Wu-chanu skutečně stojí. Jde o Wuchanský institut virologie, který leží pouhých 30 kilometrů od trhu s mořskými plody, jenž je považován za ohnisko nové epidemie.

Obavy z úniku některých zkoumaných vzorků z tamních laboratoří se objevily už v minulosti, s rozšířením nového typu koronaviru ale spekulace ještě zesílily. Na čínských sociálních sítích se nicméně šíří i tvrzení, podle něhož je laboratoř součástí tajného programu čínské vlády pro výrobu biologických zbraní, nový virus tak prý může být jedním z nich.

‚Nezodpovědná‘ tvrzení

Jak upozorňuje server News.com.au, autorem konspirace označující koronavirus za uniklou biologickou zbraň je Dany Shoham – bývalý zaměstnanec izraelských tajných služeb, který se ve svém pracovním životě zabýval právě biologickými a chemickými zbraněmi v oblasti Blízkého východu a ve světě.

„Určité laboratoře institutu jsou pravděpodobně zapojeny – zejména ve smyslu výzkumu a vývoje – do čínských biologických zbraní,“ uvedl pro Washington Times bývalý zaměstnanec Mossadu s tím, že nemusí jít nutně o primární činnost těchto laboratoří, vývoj biologických zbraní tak může být pro místní vědce spíš vedlejší pracovní náplní.

Odborníci ale jeho teorii vyvrací a Shohamova slova označují dokonce za nebezpečná. „Neexistují žádné důkazy o tom, že by se jednalo o biologickou zbraň. Jakákoliv podobná tvrzení jsou úmyslným šířením dezinformací a jsou neuvěřitelně nezodpovědná,“ varuje Vipin Narang, odborník na bezpečnostní studia z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Rybí trh, který je považován za ohnisko epidemie neznámé nemoci, nechaly úřady zavřít | Zdroj: Profimedia

‚Hrozná biologická zbraň‘

Server News.com.au nicméně poukazuje na to, že obvinění z vývoje biologických zbraní Čína už v minulosti čelila. Ve své výroční zprávě za rok 2019 na to upozorňuje například americké ministerstvo zahraničí, které varuje, že Peking může svými aktivitami porušovat mezinárodní konvenci o biologických zbraních.

Tvrzení, že by nový typ koronaviru mohl být uniklou biologickou zbraní, ale Narang považuje za nesmysl. „S ohledem na zpětný ráz by to byla hrozná biologická zbraň,“ říká s tím, že dobrá zbraň má mít sice vysokou letalitu – tedy vysoký podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem – zároveň ale nízkou přenositelnost.

Petříček: Dva studenty z Wu-chanu evakuují Francouzi, Čech ve Vietnamu koronavirus nemá

Číst článek

K Shohamově teorii se na twitteru vyjádřil také australský analytik v oblasti obrany Malcolm Davis, který prý není přesvědčen, že by za šířením koronaviru stál právě Wuchanský institutu virologie. Připouští ale, že krátká vzdálenost mezi střediskem a ohniskem nákazy, jež od sebe dělí jen půl hodiny jízdy autem, je přinejmenším zajímavá.

„Pokud by se objevily důkazy, které tuto teorii podporují, pak ano. Zatím ale žádný takový není. Je mnohem pravděpodobnější, že virus přeskočil ze zvířete na člověka na trzích Wu-chanu,“ napsal Davis.

Obviously I'm following the 2019-nCoV #WuhanOutbreak quite closely. I'm not convinced that there is evidence yet to support the theory that this BL-4 R&D facility in #Wuhan is responsible for the #coronavirus outbreak. It's proximity is interesting though.

04:55 – 25. 01. 2020

6 19

Právě to je teorie, s níž většina epidemiologů v současnosti pracuje. Podle nich je nový koronavirus příbuzný jistému viru, který se objevuje u divokých netopýrů – podobně jako v případě koronaviru SARS, který se objevil na jihu Číny v roce 2002.

Podle studie zveřejněné na odborném serveru bioRxiv je přitom kompatibilita wuchanského viru s netopýřím dokonce 96procentní, zatímco například SARS byl s virem netopýrů příbuzný jen ze 79 procent.

K teorii o přenosu netopýřího viru na člověka se odborníci přiklánějí i proto, že právě polévka z netopýra patří mezi místní speciality. Jak přesně probíhá přenos viru ze zvířat na lidi, si ale vědci prozatím zcela jistí nejsou.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme