Kvůli dýmějovému moru jsou v Kyrgyzstánu v karanténě čtyři Češi

Ve středoasijském Kyrgyzstánu jsou v karanténě čtyři Češi. Důvodem je podezření, že mohli přijít do styku s dýmějovým morem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohoří Ťan-Šan v Kyrgyzstánu

Pohoří Ťan-Šan v Kyrgyzstánu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Serveru Novinky.cz to potvrdilo ministerstvo zahraničí. U dalšího českého turisty lékaři podle kyrgyzských webů nemoc vyloučili.

Na dýmějový mor zemřel v zemi patnáctiletý chlapec, který je zatím jeho jedinou prokázanou obětí. Dalších zhruba sto šedesát lidí je pod dohledem lékařů. Ministerstvo zdravotnictví varuje turisty, aby cestu do střední Asie odložili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O způsobech nákazy dýmějovým morem mluvil parazitolog Jan Votýpka

Nemoc se šíří běžnou kapénkovou formou a přenáší ji také drobný hmyz, třeba blechy. Právě od těch se podle odborníků pravděpodobně nakazil chlapec, který nemoci podlehl.

Parazitolog Jan Votýpka zdůraznil, že dýmějový mor se na našem území ve formě, že by se člověk nakazil, aniž by vycestoval, nevyskytl minimálně 150 let. „Obavy, že bychom toto onemocnění měli u nás, jsou liché. Nicméně, můžeme si ho dovézt z cest po světě.“

Dýmějový mor způsobují bakterie, na které účinně zabírají antibiotiky. Dýmějový mor je název pro chorobu získanou od blechy, připomněl Votýpka. Další typ moru způsobuje kapénková infekce.

Původ nemoci je u hlodavců, od kterých se nakazí blecha, která se později náhodně dostane na člověka. „Konec konců jedna blecha se jmenuje morová, a to je ten tzv. most mezi hlodavcem a člověkem,“ poznamenal Jan Votýpka.


Zvětšit mapu

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme