Kvůli levnému dovozu je Evropská unie připravená na obchodní válku s Čínou
Evropská unie podle Ursuly von der Leyenové nezaváhá při přijímání tvrdých opatření na obranu vlastní ekonomiky a bezpečnosti. Šéfka Evropské komise to řekla po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který minulý týden zavítal na starý kontinent, píše britský deník The Guardian.
Unijním představitelům se nelíbí dovoz levných čínských elektromobilů, oceli nebo technologií pro solární a větrné elektrárny. Von der Leyenová má za to, že státní podpora čínského průmyslu, která umožňuje zlevňování výrobků pod cenu, ohrožuje zaměstnanost v evropských zemích.
Z rozvoje Číny bude profitovat i Maďarsko, řekl Si Ťin-pching v Budapešti závěrem své evropské cesty
Číst článek
Varování ohledně tvrdých opatření z úst předsedkyně Evropské komise přitom přišlo sotva dvě hodiny po srdečném setkání v Elysejském paláci, kterého se kromě von der Leyenové a čínského prezidenta účastnil také jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron.
Si Ťin-pching před tímto jednáním prohlásil, že by se Čína a Evropská unie coby dvě významné světové síly měly držet vzájemného dialogu a spolupráce, a posílit tak stabilitu i světový mír.
Evropská unie se nicméně ve svém postoji k obchodu s komunistickou Čínou shoduje s Washingtonem. Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová varovala představitele Pekingu, že Spojené státy nehodlají tolerovat destrukci nových technologických odvětví laciným importem z Číny.
Mírová jednání
Von der Leyenová, Macron i Si probrali také geopolitickou situaci a shodli se, že jejich společným zájmem je mír a bezpečnost. I když se neočekává, že by se Čína zúčastnila plánované mírové konference o Ukrajině ve Švýcarsku, mluví se o ní jako o možném prostředníkovi mírových jednání. Ostatně i předsedkyně Evropské komise vyzdvihla úlohu čínského prezidenta při deeskalaci ruských jaderných hrozeb.
Sinoložka: Čína ekonomicky profituje z války na Ukrajině. Zaplnila prostor po západních firmách
Číst článek
Napětí na ekonomickém poli však zůstává, upozorňuje The Guardian s tím, že Evropská unie vyšetřuje několik případů, které se týkají čínských snah oslabovat konkurenci podhodnocenou cenovou nabídkou v oblasti automobilového průmyslu, ocelářství, větrných turbín, solárních panelů nebo zdravotnických prostředků.
Šéfka Evropské komise se vymezila proti zaplavování místního trhu dotovanými čínskými výrobky těmito slovy: „Náš trh je a nadále zůstává otevřený spravedlivé hospodářské soutěži a investicím. Evropa ale nemůže akceptovat praktiky, které trh narušují a mohly by vést k deindustrializaci regionu.“
Evropští výrobci si stěžují třeba na to, že cena čínských větrných turbín je až o 50 procent nižší než cena domácích produktů. Společnosti zaměřující se za zelené technologie postupně přišly o svůj původní náskok ve výrobě turbín nebo solárních panelů a nyní je Čína vytlačuje z trhu.
A zatímco se Evropa zlobí, že Čína zaplavuje trh nadprodukcí, místo aby utlumila výrobu nebo budovala odbytiště doma, Číňané argumentují tím, že členové sedmadvacítky mají otevřené dveře na jejich vlastní obrovský trh, uzavírá britský deník.