Letecký útok na Libyi: Ve Francii se debatuje o dalších možných krocích

Situace v Libyi začíná být nepřehledná. Po útocích francouzských a britských letadel, ke kterým se přidaly Spojené státy se svými střelami s plochou dráhou letu Tomahawk, se ve Francii začíná debatovat o tom, jaký by mohl být další průběh operace. Libyjský vůdce Kaddáfí hodlá použít civilní obyvatelstvo jako živé štíty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s předsedou vlády Franois Villonem

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s předsedou vlády Franois Villonem | Foto: AFP

Hlavním cílem jednání bude koordinace dalších akcí. Některé země se do akce chtějí zapojit, ale mají to daleko. Jako například Kanada, Norsko potřebuje na přepravu svých letadel pět dní. Je třeba také vědět, co bude konečným cílem vojenských operací.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se v otázce vojenské operace na Libyi ujal diplomatické iniciativy a podporuje ho velká většina Francouzů. Ti jsou přesvědčeni o tom, že by spojenci měli v akcích pokračovat. Možná ale na nějakou dobu nastane klid zbraní, aby se umožnilo Kaddáfímu reagovat na útoky spojeneckých letadel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák.mp3

Sarkozy včera jasně naznačil, že konec útoků závisí na postoji Kaddáfího. Pokud libyjský vůdce přistoupí na příměří, mohou být útoky zastaveny.

Bývalý francouzský ministr zahraničí Dominik de Villepin dnes řekl, že spojenci budou mít i nadále podporu za tří předpokladů: že nedojde k pozemním operacím, nebudou umírat civilisté při útocích na vybrané cíle a nechají na Libyjcích samotných, jaké bude příští uspořádání země.

Současný francouzský ministr zahraničí Alan Juppé říká, že by bylo velkou chybou nasazení pozemních jednotek.

ČTĚTE TAKÉ: AKTUÁLNÍ DĚNÍ V LIBYI ONLINE

Libye varuje, že přestane dodržovat dohody ohledně migrace obyvatelstva. Francouzi tuto věc neberou na lehkou váhu. Imigrační politika vzbuzuje ve Francii řadu debat. V současné době je v Libyi na půl milionu utečenců, to znamená, že kdyby Kaddáfí dostál svým slovům, tak by to mohlo region výrazně destabilizovat.

„Na druhou stranu propaganda libyjského vůdce o tom, že zaútočí na vybrané cíle v oblasti Středomoří, se nebere ve Francii tak vážně, protože Libye takovými prostředky nedisponuje,“ říká spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd.

Ve Francii se také mluví o tom, jak nadále zajistit podporu arabských zemí, což je klíčové k tomu, aby operace mohla dál pokračovat.

Jan Šmíd, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme