Tříhodinové bezpečnostní kontroly. Německá letiště se začátkem léta trápí nedostatek zaměstnanců
Německá letiště budou v létě přetížená a letecké společnosti proto můžou rušit další lety. Spolková vláda pro odvětví zavede mimořádná opatření, která mají problémy zmírnit. Kvůli nedostatku personálu se ale už teď musely škrtnout tisíce spojů.
Prakticky denně se odvolávají linky z letiště Kolín/Bonn - lidé tam jen na bezpečnostní kontroly čekají i tři hodiny a více, v Düsseldorfu jsou fronty dlouhé někdy i jeden kilometr.
Prakticky všem německým letištím chybí pracovníci. Na začátku pandemie se hromadně propouštělo a kvůli koronaviru teď stoupá i počet nemocenských. Německo chce sice nalákat síly z ciziny a dočasně jim usnadní vstup do země, podle svazu pozemního personálu to ale krizi neodvrátí.
Bruselské letiště kvůli stávce proti dopadům růstu cen zrušilo všechny lety. Omezení se dotýkají i Prahy
Číst článek
Německé regiony zavádí prázdniny postupně - příští týden je na řadě Berlín a jeho letiště všem vzkazuje, aby do terminálu dorazili nejméně dvě a půl hodiny před odletem.
Celoevropský problém
Pracovníci scházejí i jinde. Např. pařížským letištím Charlese de Gaulla a Orly chybí na čtyři tisíce lidí, hlavně v oblastech bezpečnosti, údržby a prodeje. Jinde letištní personál stávkuje, ve Francii už druhým dnem v Paříži a dalších městech. Odbory požadují zvýšení platů kvůli rostoucí inflaci a životním nákladům.
Zvýšení platů žádají i kabinové posádky ve Španělsku. Irský nízkonákladový dopravce Ryanair tvrdí, že protestní akce jeho posádek v Belgii, Portugalsku a Itálii způsobí problémy pouze ve dvou procentech z celkových devíti tisíc víkendových letů. V červenci plánují stávky taky odbory kabinových posádek aerolinek Easyjet.
V pátek způsobil problémy i globální výpadek systému odbavení. Zpomalil provoz na letištích v Praze, Londýně, Curychu, Budapešti a australském Sydney.