Nejvyšší nezaměstnanost byla v září v Ústeckém kraji se 6,2 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, kde práci hledalo 2,9 procenta lidí.
Nezaměstnanost v Česku za srpen čítala 3,8 procenta, stejně jako za červenec. Narostl však počet volných míst, kterých zaměstnavatelé měli přes 260 tisíc, uvedl Úřad práce ČR.
Až 81 procent obyvatel Moravskoslezského kraje se podle průzkumu agentury STEM/MARK domnívá, že ocelářský průmysl je pro další ekonomický rozvoj severní Moravy a Slezska nezbytný.
Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Základní školu ve Městě Libavá bude od nového školního roku navštěvovat vůbec nejméně žáků v její víc než stoleté historii. Bude jich 56. Do první třídy nastoupí osm dětí.
Péče o rodinu, nebo kariéra? Před podobnou volbou často stojí ženy v Česku. „Anebo se od nich očekává, že zvládnou obojí a nebudou si stěžovat,“ upozorňuje Klára Kalíšková.
Ve své práci prošla archivy a shromáždila data z USA o zastoupení žen na trhu práce za více než 200 let. To jí umožnilo zjistit, jak a proč se rozdíly ve výdělcích a zaměstnanosti žen a mužů měnily.
„Z jedné evropské armády nám přišla poptávka řádově desetkrát vyšší, než je naše roční produkce,“ říká generální ředitel pardubického výrobce výbušnin firmy Explosia Kamil Dudek.
„Naše zpoždění se už začíná jasně ukazovat na číslech. Zaostáváme za Polskem, projevuje se to v pomalém dohánění předcovidové ekonomické výkonnosti,” upozorňuje Špicar.
K meziročnímu růstu hrubé přidané hodnoty podle statistiků nejvíce přispěl zejména průmysl a v mezičtvrtletním srovnání také odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.
Meta Platforms, jejímž ředitelem je Mark Zuckerberg, propustila už před koncem loňského roku 11 000 zaměstnanců. Jednalo se o největší propouštění za 18 let.
Nejčastěji uprchlíci obsazují pozice s nižší kvalifikací. Uplatnění v odborných profesích brání hlavně jazyková bariéra. Experti doporučují posílit kurzy češtiny a urychlit uznávání vzdělání.
Po loňském trendu ekonomického pesimismu se svět konečně začíná nadechovat. Důležité je, abychom si nevyrobili krizi sami, například kvůli špatným předpovědím a rozhodnutím.
Firmy v Česku budou letos s náborem zaměstnanců opatrné. Téma deníku E15. A zabavování registračních značek na řidiče funguje, píše Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Když mají uprchlíci například sto korun na hodinu, musí být v práci co nejdéle a nemají čas na učení češtiny. Ta je ale pro kvalifikovanější pozice nutná,“ upozorňuje ředitelka Migračního konsorcia.
Češi na vzpomínce na mrtvé nešetří. Téma Deníku. Počet slev v Česku podle Hospodářských novin roste. A firmy se snaží nepropouštět, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Tuzemská zaměstnanost dosáhla v červenci historického rekordu a téměř pokořila hranici 76 procent. Na přeplněném trhu práce ale vzniká hlavní riziko, proč může v Česku dojít k převratům a revoluci.
„Jako Česká republika demograficky stárneme, to znamená, je potřeba se neustále dovzdělávat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus vedoucí projektu Kompas Jiří Vaňásek.
Skoro všechna německá letiště se se začátkem turistické sezony potýkají s akutním nedostatkem zaměstnanců. Cestující, tak na letištích čekají i hodiny. Podobné problémy, ale trápí nejen Německo.
Mezi rodiči samoživiteli roste zájem o takzvané zálohované výživné, píše Mf Dnes. A zima bez sněhu v nížinách vrátila podle Deníku do země sucho. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Je třeba posílit systém nostrifikací diplomů a zavést systém typu, jaký měli v Německu a Dánsku, kde uprchlíci mohli prokazovat svou kvalifikaci v praxi tím, že tu práci uměli,“ míní sociolog Prokop.
Před válkou uprchla pětice mladých žen z okolí Kyjeva i s dětmi, zázemí teď mají na faře v Horní Lhotě u Luhačovic. A hned se začaly zajímat o práci, kterou našly u Nadace Tomáše Bati.