Listy o nové studené válce - tentokrát ve fotbale
Ruští novináři uvažují o tom, proč se ruští miliardáři zajímají o fotbalové kluby ve Velké Británii. Komentátory deníků ve světě také zaujalo téma osudu pokladů na dnech oceánů.
Nejdříve ale k jedné události u našich jižních sousedů. Na internetovém serveru YouTube se objevilo video s rakouskými vojáky, kteří v kasárnách "hajlovali". Vídeň to ostře odsoudila.
Novináři uvažují nad tím, proč rakouská vláda reagovala na incident tak ostře. Docházejí k závěru, že je to proto, aby zakryla své chyby. Třeba deník Der Standard píše: "Fakt, že Rakousko udělalo z malého incidentu státní aféru, působí pokrytecky. Vláda totiž po dlouhá léta neudělala vůbec nic proti skutečným nacistickým zločincům. Navíc touto reakcí pravicovým extrémistům potvrdila, jak velkou pozornost mohou hajlováním vyvolat," konstatuje deník.
Téma rozebírají také němečtí novináři. Ti se zamýšlejí nad tím, proč podobných případů přibývá. Třeba deník Die Welt píše: "Rakousko a Německo by měly zjistit, proč se mladým lidem neonacismus líbí. Potom mohou řešit příčiny podobných incidentů. Jenom síla a tresty v tomto případě nepomůžou," uzavírá deník.
Od nacismu ještě ke studené válce - tentokrát ve fotbale. O ní píší pro změnu ruští novináři. Uvažují o tom, proč se ruští miliardáři zajímají o fotbalové kluby ve Velké Británii. Třeba deník Novaja Gazeta se vrací k nedávno zveřejněné zprávě, že podnikatel Ališer Usmanov koupil patnáct procent akcií londýnského Arsenalu - i s Tomášem Rosickým. Článek zaujal moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušku.
Deník International Herald Tribune uvažuje nad tím, komu patří poklady na dně oceánů. Upravuje to dohoda OSN z roku 2001. Problém ale je, že ji ratifikovalo jenom 15 zemí. Právě na to upozorňuje také deník International Herald Tribune, který píše: "Mezinárodní společenství by tuto otázku mělo co nejdříve vyřešit. Vědci totiž nejspíš brzy najdou ve vraku u americké Floridy obrovský poklad.
Podle historických záznamů by tam mělo být 17 tun zlata a stříbra, které kdysi z Ameriky odváželi Španělé. Nárok na poklad si samozřejmě dělá více zemí. Američané si ho chtějí nechat, Madrid už ale najímá právníky. Do hry se nejspíš zapojí také Portugalsko. To totiž kdysi Španělům pomáhalo výpravu organizovat," připomíná Intenational Herald Tribune.