Litva zuří. Rakousko propustilo zadrženého agenta KGB
Mezi Rakouskem a Litvou vypukla diplomatická roztržka. Rakušané na základě mezinárodního zatykače totiž nejprve zadrželi, ale vzápětí znovu propustili ruského důstojníka, bývalého agenta KGB, kterého Litevci stíhají za válečné zločiny. V roce 1991 se měl podílet na masakru civilistů ve Vilniusu. Litva povolala z Vídně na konzultace svého velvyslance a chce se dokonce kvůli postupu Rakouska obrátit na Evropskou unii.
„Podle rakouského ministerstva spravedlnosti není v mezinárodním zatykači dostatečně přesně napsáno, co vlastně bývalý agent udělal. Podle rakouských úřadů je zatykač příliš vágní a proto Michaila Golovatova rakouské úřady po 24 hodinách zadržování znovu propustily a on mohl odletět do Moskvy,“ vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku a v Rakousku Vojtěch Berger.
O důvodech diplomatické roztržky mezi Litvou a Rakouskem mluvil na Radiožurnálu Vojtěch Berger
Golovatov se měl podle litevské obžaloby podílet v lednu 1991 na brutálním zásahu sovětských bezpečnostních složek ve Vilniusu proti civilistům, při kterém zemřelo 14 nebo 17 lidí. Další stovky lidí byly zraněny.
Událost má velký symbolický význam nejen pro Litvu, ale pro celé Pobaltí, protože se chápe jako jeden z mezníků na cestě k samostatnosti pobaltských zemí na Sovětském svazu.
Litva v uplynulých letech některé viníky masakru soudila, ale jedním z hlavních obžalovaných je Golovatov, který zatím litevské spravedlnosti uniká.
Golovatov byl velitelem zvláštní jednotky KGB. Údajně koordinoval celý zásah.
„Litva se chce obrátit i na Evropskou unii, protože podle ní Rakousko porušilo mezinárodní právo, když Golovatova propustilo. Litevští politici případ přirovnávají ke kauze bosenskosrbského generála Ratka Mladiče,“ dodává Berger.
Litevská prezidentka dokonce řekla, že postup Rakouska diskriminuje celounijní spolupráci v oblasti justice.