Londýnští aktivisté žádají Camerona, aby na summitu G20 upozornil na zneužívání práv gayů a leseb v Rusku

Aktivisté za práva homosexuálů se sešli v Londýně. Chtěli, aby se na nadcházejícím summitu G20 probíralo i zneužívání práv gayů a leseb v Rusku. Vadí jim například zákon, který zakazuje takzvanou homosexuální propagandu. Podle něj hrozí postih těm, kteří budou šířit informace o homosexualitě mezi dětmi. Britský ministr zahraničí aktivisty ujistil, že premiér David Cameron na problém upozorní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivistům za práva homosexuálů, kteří se sešli v Londýně, vadí mimo jiné ruský zákon, který zakazuje takzvanou homosexuální propagandu

Aktivistům za práva homosexuálů, kteří se sešli v Londýně, vadí mimo jiné ruský zákon, který zakazuje takzvanou homosexuální propagandu | Zdroj: Reuters

Žádný zločin, žádný trest. Transparent s takovým heslem nesl na protestu v Londýně mladík v uniformě ruského vojáka. Před sídlem britského premiéra v Londýně byl jedním z mnoha.

Cílem demonstrace bylo přimět Davida Camerona, aby na problematiku práv homosexuálů v Rusku upozornil na nadcházejícím summitu G20 v Petrohradě.

Podle jednoho z vedoucích osobností kampaně Petera Tatchella byli demonstranti úspěšní alespoň ve Velké Británii:

"Právě jsem se vrátil ze schůzky s ministrem zahraničí. Ujistil mě, že premiér David Cameron na problém upozorní, až se během summitu s Vladimirem Putinem sejde. Je to skvělá zpráva.“

Podobné protesty se konaly ve 33 městech po celém světě. Vyprovokoval je zákon o takzvané homosexuální propagandě, který v Rusku přijali v červnu.

Líbací protest v Praze

Protestovat se bude i v Česku. Nesouhlas s diskriminací dají lidé najevo takzvaným líbací protestem, který se bude konat nejen v Praze před ruským velvyslanectvím, ale také v brazilském Rio de Janeiru, Berlíně, New Yorku, Sydney, Mnichově nebo Stockholmu a znovu také v Londýně.

Neprotestuje se ale jen v ulicích, živo je také na sociálních sítích. Například facebooková stránka Gay rights má už skoro 1,2 milionu fanoušků.

Lidé napříč internetem zveřejňují fotky z Moskvy, kde v ruce drží cedule, papírky s nápisy, které podporují gaye a lesby. Objevují se také různé koláže, na kterých je ruský prezident Vladimir Putin s make-upem a podobně.

Jiní na protest nepijí ruskou vodku, na twitteru se tím chlubí stovky lidí. Některé londýnské bary ji dokonce ani neprodávají.

Index dobrých podmínek pro homosexuály v evropských zemích | Foto: ČTK

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme