Lotyšsko po 16 letech znovu zavedlo povinnou vojenskou službu. Důvodem jsou obavy z Ruska

Lotyšský parlament ve středu odhlasoval obnovení povinné vojenské služby. Týkat se bude mužů ve věku od 18 do 27 let a její délka je jeden rok. První odvod je naplánovaný na červenec, má být dobrovolný a zapojit se mohou i ženy. Od ledna 2024 začne platit náhodný výběr, uvádí Lotyšské veřejnoprávní vysílání. Rozhodnutí vzniklo kvůli bezpečnostním rizikům spojeným s obavami z ruské invaze na Ukrajině.

Riga Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lotyšské vojsko

Muži a ženy se mohou do branné služby také přihlásit dobrovolně | Zdroj: Reuters

Seima ve středu v posledním čtení přijala zákon o službě obrany státu. Návrh byl v parlamentu schválen 68 lotyšskými poslanci, proti se jich vyjádřilo 11. První brance, kteří budou na vojnu vybráni, čeká odvod na začátku roku 2024.

Lotyšsko posílí protivzdušnou obranu. ‚Na Ukrajině vidí, co je potřeba,‘ říká velvyslankyně

Číst článek

Podle informací Litevského národního rozhlasu platí branná povinnost pro muže narozené po prvním lednu 2004. Do služby musí nastoupit do jednoho roku po dovršení 18 let. V případě, že ještě studují, mají povinnost absolvovat vojnu nejpozději rok poté, co dokončí svá studia. Za odmítnutí bude hrozit pokuta a další postihy.

Muži a ženy se mohou do branné služby také přihlásit dobrovolně. Jedinou podmínkou je věk mezi 18 a 27 lety. Dobrovolníci dostanou přednost a nastoupí už 1. července tohoto roku. Ostatní podstoupí náhodný výběr podle místa bydliště.

Americká armáda má nedostatek mladých rekrutů. Zájem je nejmenší od války ve Vietnamu

Číst článek

Obavy z ruské invaze

Debata o zavedení povinné vojenské služby trvá v Lotyšsku od léta minulého roku. Podle serveru Refresher News jsou důvodem obavy ze sousedního Ruska, které už více než rok válčí na Ukrajině.

„Stávající lotyšský vojenský systém dosáhl svého limitu. Zároveň nemáme důvod se domnívat, že Rusko změní své chování,“ komentoval tehdy situaci lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.

Lotyšská ministryně obrany Ināra Mūrnieceová vnímá státní obrannou službu jako reakci na nové geopolitické hrozby. „Zavedení zákona o službě obrany státu je lotyšskou odpovědí na bezpečnostní situaci v regionu, protože ze zkušeností Ukrajiny vidíme, že bez morálně stabilní a připravené společnosti není možné agresorovi čelit,“ zdůrazňuje.

Vojenské cvičení u lotyšského města Strenči | Zdroj: Reuters

Jak to bylo doteď?

Lotyšsko zrušilo povinnou vojenskou službu po vstupu do NATO v roce 2007. Od tohoto roku se lotyšská armáda skládá z vojáků z povolání spolu s dobrovolníky z Národní gardy, kteří slouží u pěchoty na částečný úvazek o víkendech.

Počet vojáků v aktivní službě má tato pobaltská země se dvěma miliony obyvatel v současné době pouze 7500. Armádu podporuje dalších 1500 mužů z NATO, píše server The Defence Post.

S přijetím nového zákona se ustanovila odměna 300 eur, kterou budou odvedení dostávat každý měsíc, a k tomu příděly potravin, uniformu, vybavení a životní prostor ve vojenské službě. Dobrovolníky čeká na konci vojny další kompenzace ve výši 1100 eur. Jako bonus dostanou možnost bezplatně studovat na prvním stupni terciárního vzdělávání, což znamená akademické, odborné nebo profesní vzdělávání, uvádí Lotyšské veřejnoprávní vysílání.

Pokud se naopak někdo bude pokoušet vojenské službě úmyslně vyhnout, předpokládá se trestní odpovědnost, tedy pokuty nebo jiné postihy.

Anna Mňoučková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme