‚Musíme využít každý den.‘ Němečtí lovci nacistů pokračují v pátrání na poslední chvíli
Nevelký tým německých vyšetřovatelů z Ludwigsburgu hledá po světě poslední žijící nacisty, aby je postavil před soud, píše agentura AFP. „Skládáme dohromady drobné informace, abychom zjistili, kdo a odkdy dokdy hrál jakou roli ve vražedném soukolí Adolfa Hitlera,“ vysvětluje státní zástupce Jens Rommel.
Rommel stojí v čele osmičlenné centrály pro objasňování nacistických zločinů od roku 2015. V současnosti však umírají poslední pachatelé, jejich spoluviníci, svědkové i přeživší.
Až nikdo nezbyde, Německo uzavře soudní kapitolu procesu, v němž se vyrovnávalo s vyhlazením šesti milionů Židů a statisíců dalších lidí za holokaustu. Než se tak ale stane, v justičních síních se objevují slabí devadesátiletí starci, aby se zodpovídali ze zločinů před rokem 1945.
Několik desetiletí po válce spolková vláda a soudnictví s pronásledováním pachatelů organizovaného masového vraždění příliš nespěchaly. Přelomem byl až rok 2011, kdy byl k pěti letům vězení odsouzen John Demjanjuk, bývalý strážce ve vyhlazovacím táboře Sobibor v okupovaném Polsku.
Tento rozsudek otevřel dveře k trestnímu stíhání každého, kdo v koncentrácích pracoval, od vojáků až po účetní, za spoluvinu na masových vraždách.
Do té doby justiční systém takové osoby nestíhal. Verdikt z roku 2011 dal však obětem a jejich rodinám novou šanci, jak dosáhnout spravedlnosti a sdělit veřejnosti fakta.
Odsouzen byl jen zlomek
Pátrání zavedlo Rommelův tým pěti prokurátorů, dvou soudců a jednoho policisty snad do všech zemí světa. Mnoho německých nacistů například hned po válce uprchlo do Jižní Ameriky, včetně jednoho ze strůjců holokaustu, Adolfa Eichmanna, který se usadil v Buenos Aires.
Eichmanna dopadla v roce 1960 izraelská tajná služba díky informacím, které jim předal německý státní zástupce Fritz Bauer, jehož hněval pomalý postup německého soudnictví. Rommelův tým však v posledních letech prohledal seznamy cestujících na všech lodích, které do Jižní Ameriky připluly, a našel spoustu německých jmen.
Francouzské muzeum Louvre vystavuje obrazy ukradené nacisty. Chce pomoct vypátrat původní majitele
Číst článek
Kritiků pomalého vyšetřování bylo víc. Vadil jim malý počet odsouzených nacistických válečných zločinců – do roku 2012 jich bylo jen necelých 6 500. Dnes má Rommelovo středisko databázi, která obsahuje jeden milion sedm set tisíc osob i detaily jejich činů. Je v ní každý od Hitlera až po nejobyčejnějšího vojáka a pomahače i místa, kde se kdo svých zločinů dopouštěl.
Jens Rommel agentuře AFP ukázal i složku Josefa Mengeleho, který prováděl hrůzné experimenty na vězních vyhlazovacího tábora Osvětim, a jemuž se proto říkalo „Anděl smrti“. I on uprchl do Jižní Ameriky. Nebyl nikdy polapen a odsouzen a v roce 1979 zemřel v Brazílii.
I když mnoho dalších nacistů za mřížemi skončilo, Rommel a jeho tým dobře ví, že převážná většina před soudem nikdy nestane. „Přesto musíme využít každý den, jestli tam chceme ještě někoho dostat,“ cituje státního zástupce AFP.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.