Nacisté dokázali vytvořit atmosféru strachu i získat na svou stranu nejen extremisty, kteří s nimi sympatizovali, ale také oportunisty, říká pro Český rozhlas Plus historička Eva Janečková.
Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
Do dražby jde Renoirův obraz Karyatidy z roku 1909 a Říční nákladní lodě od Alfreda Sisleyho z roku 1870. Oba obrazy ve 20. letech minulého století koupil židovský obchodník s uměním Schustermann.
Na svět přišla jen několik týdnů před vypuknutím Slovenského národního povstání. Na rozdíl od mnoha jiných novorozenců to v jejím případě znamenalo velmi tenkou hranici mezi životem a smrtí.
Ceremoniál se konal přímo na místě, kde před 80 lety stál takzvaný cikánský tábor B II e. Ti, kteří se dožili srpna roku 1944, o své životy nakonec přišli v plynové komoře.
Česko si připomíná Den památky obětí komunistického režimu. Politička, právnička a zastánkyně lidských práv byla jedinou ženou popravenou po politickém procesu vykonstruovaném komunisty.
Josef Serinek po šesti týdnech v táboře s dalšími vězni uprchl. Do konce války působil v protinacistickém odboji, kde se proslavil jako Černý partyzán. Jeho příběh připomíná vnuk Zdeněk Serinek.
„Obsazení probíhá velmi rychle. V podstatě v řádech hodin už dosahují Prahy a nad ránem za rozbřesku už jsou na Hradčanech první vozy,“ upozorňuje Vojtěch Kyncl z Vojenského historického ústavu.
V den příchodu Reinharda Heydricha do Prahy byl Havelka zatčen a podle nacistických plánů měl být obžalován z velezrady. Po mnoha Háchových intervencích byl propuštěn do domácího vězení.
„Ráno jsme se dověděli, že všichni vyletěli komínem. Dodnes slyším a cítím zvuky aut, řev esesáků a tu hrůzu, protože to trvalo celou noc,“ vzpomínala pro Paměť národa Kamila Sieglová.
Podle zprávy sedm ze 47 zemí, které schválily Terezínskou deklaraci z roku 2009, dosáhlo významného pokroku, tři země zaznamenaly podstatný pokrok, třináct zemí určitý pokrok.
Za zdí vyhlazovacího tábora||Pavel Sladký|Film|Premiéry Pavla Sladkého
I když Zóna zájmu působí tíživě až mrazivě, není stvořená z deziluze nebo deprese. A jde skutečně o zásadní film (nejen) letošního roku, píše Pavel Sladký.
Rota Yaroslava Hunku ocenil jako „ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, a ukrajinského a kanadského hrdinu“.
Anthony Rota při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanadě vzdal hold 98letému ukrajinskému imigrantovi, který za druhé světové války bojoval na straně nacistů.
Dub za druhé světové války zachránil život židovským bratrům, kteří se schovávali před pronásledováním v jeho dutině. Dlouholetá pověst se nedávno stala pravdivou. Výzkumníci shromáždili důkazy.
Před 75 lety se odehrála na jedné venkovské tancovačce z pohledu velkých dějin zdánlivě nepodstatná věc. Zcela zásadní se však stala pro dvacetiletou dívku Libuši Mariánovou.
Když nacistické Německo zaútočilo 1. září 1939 na Polsko, obránci Helu vzdorovali déle než měsíc. Za cenu obrovských ztrát. Obranu poloostrova, který se v bojích změnil na ostrov, ukončila kapitulace.
Bylo jim třináct či čtrnáct let. Založili si vlastní republiku, vydávali časopis a sami do něj psali texty. Byly vážné i plné drsného a okouzlujícího humoru a postřehů, které svědčí o talentu autorů.
Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele nahrávku s projevem Konrada Henleina pořízenou k oslavám Svátku práce, který nacisté ve 30. letech začali přijímat za svůj.