Mezi dveřmi do EU a NATO. Severní Makedonie volí novou hlavu státu
Voliči v Severní Makedonii v neděli ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují o příští hlavě státu. Po ukončení letitého sporu s Řeckem kvůli svému názvu má nyní Severní Makedonie šanci vstoupit do NATO i do Evropské unie. Právě změna názvu této balkánské republiky dominovala volební kampani a někteří odpůrci změny názvu podle agentury Reuters plánují bojkot voleb.
Z prvního kola voleb, které se konalo 21. dubna a v němž účast činila 41,8 procenta, postoupili do nedělního hlasování zástupce vládní koalice, šestapadesátiletý sociální demokrat Stevo Pendarovski, a kandidátka hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková. Rozdíl mezi jejich výsledky byl v první kole jen necelé procento hlasů.
Makedonie se stane třicátým členem aliance, podepsala protokol o přistoupení k NATO
Číst článek
Podle analytiků citovaných agenturou Reuters má větší šance stát se prezidentem Pendarovski, protože se očekává, že mu dají hlas voliči neúspěšného kandidáta menších stran etnických Albánců Blerima Reky. Ten skončil v prvním kole třetí s necelými 11 procenty hlasů.
„Jsme na půli cesty do NATO a očekáváme, že za dva měsíce se dozvíme datum zahájení přístupových rozhovorů s EU,“ prohlásil na volebním mítinku tento týden Pendarovski.
Proti změně názvu
Jeho rivalka, třiašedesátiletá univerzitní profesorka práv Siljanovská Davková také podporuje vstup země do EU, je ale proti změně názvu své země na Severní Makedonii.
Makedonie se na Republiku Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie, oficiálně přejmenovala letos v únoru, až vstoupila v platnost takzvaná prespanská dohoda. Ta ukončila letitý spor mezi Makedonií a Řeckem.
Republika Severní Makedonie. Parlament balkánského státu schválil nový název
Číst článek
Řekové název Makedonie, používaný sousední zemí od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Blokovali proto snahu Makedonie vstoupit do EU a NATO.
Neplatné volby?
Dohoda, podepsaná loni v červnu v řecké Prespě, má stále mnoho odpůrců mezi nacionalisty v Řecku i Severní Makedonii. Někteří proto chtějí v neděli bojkotovat druhé kolo voleb v Severní Makedonii.
„Hlasovat? Proč? Hlasem dám legitimitu změně názvu. Děkuji, nechci,“ citovala agentura Reuters sedmačtyřicetiletého zubaře Dejana Temelkovského.
Pokud se voleb nezúčastní nejméně 40 procent registrovaných voličů, bude hlasování neplatné a volby se budou muset opakovat.
Funkce prezidenta v Severní Makedonii je z velké části formální. Prezident je ale mimo jiné nejvyšším velitelem ozbrojených sil a svým podpisem ratifikuje zákony.
Volební místnosti se v Severní Makedonii uzavřou v 19.00 středoevropského času, předběžné výsledky se očekávají pozdě v noci, oficiální výsledky by měly být v pondělí.