Maltskou investigativní novinářku zabila bomba v autě. 'Podvodníci jsou všude,' napsala před smrtí

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla v pondělí zavražděna. Podle policie v jejím autě vybuchla nastražená bomba. Galiziová vedla populární blog, na kterém upozorňovala na skandály a případy korupce v zemi, jež často zahrnovaly také přední maltské politiky.

Valletta (Aktualizováno: 20:48 16. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová (archivní foto)

Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Podle policie byla novinářka zavražděna, když řídila svůj vůz nedaleko vesnice Bidnija na severu Malty. Zveřejněné snímky agenturou Reuters ukazují ohořelý vrak jejího auta ležící několik metrů od silnice.

Vyšetřovatelé u trosek auta investigativní novinářky | Zdroj: Reuters

Galiziová byla známá především jako novinářka, která se detailně zabývala kauzou Panama Paper na Maltě. Na svém blogu se ale soustředila na mnoho témat od bank a praní špinavých peněz po propojení maltského herního průmyslu s mafií. Podle Reuters se v poslední době zaměřila také na opoziční politiky na Maltě.

Její nejčerstvější odhalení ukazovalo na maltského premiéra Josepha Muscata a jeho dva blízké poradce a propojovalo zahraniční společnosti napojené na muže prodávající maltské pasy s platbami od ázerbajdžánské vlády, píše deník Guardian.

Maltský premiér Joseph Muscat odsoudil vraždu novinářky a nazval ji „barbarským činem proti svobodě tisku“. „Nebudu mít klid, dokud neuvidím v tomto případě spravedlnost. Naše země si ji zaslouží,“ řekl v prohlášení, které bylo vysíláno v televizi. Vyzval také k národní jednotě.

„Všichni ví, že Galiziová byla mou ostrou kritičkou, jak politickou tak osobní, ale nikdo nemůže ospravedlnit tak barbarský čin. Jediným prostředkem pro každého, kdo se cítil pomluven, měl být soud,“ uvedl Muscat.

Opoziční lídr Adrian Delia řekl, že se novinářka stala obětí „politické vraždy“. „Odhalila Panama Papers a byla největší kritičkou vlády,“ uvedl s tím, že její vražda musí být nezávisle vyšetřena.

„Nepřijmeme vyšetřování od policejního komisaře, velitele armády ani soudce, kteří byli všichni Galiziovou kritizováni,“ vysvětlil Delia.

Vraždu novinářky odsoudilo také mezinárodní konsorcium investigativních novinářů ICIJ, které vyzvalo maltské úřady k řádnému vyšetření vraždy.

Zjištění Galiziové třásla Bruselem

Poslední dva roky se Galiziová soustředila především na odkrývání kauzy Panama Papers, tedy únik asi 11,5 milionu dokumentů z interní databáze jedné z největších právnických firem na světě – Mossack Fonseca.

Rok od vypuknutí kauzy Panama Papers. Které země se objeví na černé listině daňových rájů?

Číst článek

Data získal německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s dalšími mediálními partnery po celém světě skrze ICIJ se sídlem ve Washingtonu. Matthew Caruana Galizia, syn zavražděné novinářky, je jedním ze zaměstnanců konsorcia.

Během maltského předsednictví v Evropské unii vyvolaly zjištění Galiziové velký rozruch. Několik poslanců Evropské parlamentu volalo po odchodu Josepha Muscata kvůli skandálům zahrnujícím jeho ženu, panamskou společnost a údajné platby od dcery ázerbajdžánského prezidenta.

Poté, co byla jeho manželka obviněna ze zapojení do skandálu, Muscat vyhlásil předčasné volby, ve kterých v létě s přehledem vyhrál. Jakékoliv obvinění odmítl a řekl, že pokud vyjde najevo, že jeho rodina má tajné bankovní účty v zahraničí, jež používá jako skrýš provizí, odstoupí.  

'Nemají zásady ani zábrany'

„Podvodníci jsou všude, kam se podíváte, situace je zoufalá,“ napsala Galiziová ve svém posledním příspěvku, který zveřejnila v pondělí odpoledne zhruba půl hodiny před tím, než zemřela.

V jiném příspěvku z minulého roku napsala: „Maltský veřejný život je postižen nebezpečně nestabilními muži, kteří nemají zásady ani zábrany.“

Maltská televize po její smrti informovala o tom, že novinářka policii v minulých týdnech několikrát upozornila, že ji někdo vyhrožuje smrtí.  

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange po smrti novinářky nabídl 20 tisíc eur jako odměnu za informace, které by vedly k usvědčení jejího vraha.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme