Měl dobrý vztah k rodné obci, zdůvodňuje starosta vznik Biľakova pomníku
Podle některých historiků muselo jít o momentální zatmění mysli. Komentují tak odhalení pomníku Vasilu Biľakovi v jeho rodné vesnici na severovýchodě Slovenska. Komunistický funkcionář a signatář takzvaného zvacího dopisu se rok po smrti dočkal slavnostní pocty a získal čestné občanství.
Před pomníkem Vasilu Biľakovi v Krajné Bystré leží věnce a květiny. Pořád ale na něm zůstávají také stopy po červené barvě, kterou v neděli postříkali pomník aktivisté z Košic.
Starosta obce Ján Štefanco vysvětluje, proč místní odhalili bustu slovenskému politikovi, kterého nejen aktivisté vnímají jako vlastizrádce.
Vasil Biľak má ve své rodné vesnici pomník. Místní na něj nedají dopustit. Na místě natáčel bratislavský zpravodaj Petr Vavrouška
„Měl dobrý vztah k rodné obci. Přispěl výstavbou přístupové cesty do obce. Přispěl výstavbou obecního úřadu, kulturně-správní budovy a lidé to berou i tak, že nikdy nezapomněl na rodnou obec. Snažil se lidem pomoci, protože život v tomto období nebyl lehký,“ dodává Štefanco.
Malá obec Krajná Bystrá v severní části Nízkých Beskyd žije nostalgií po minulosti. Dvě třetiny obyvatel dnes tvoří Romové, práce tady není. Škola a školka už dávno nefungují a ve vesnici je jediný obchod a zároveň hospoda. Štamgasti s odhalením pomníku Biľakovi souhlasí.
„On tu pro nás udělal dost a ta prasata, co tam přišla, to budou ničit? Ani 24 hodin to tam nebylo. Oni to měli dávno připravené, to je můj názor. Kdybych takového člověka dostal do rukou, tak ho zabiju,“ říká jeden z místních obyvatel.
Už se objevily výzvy k odstranění pomníku
Stavbu odsouhlasilo zastupitelstvo obce Krajná Bystrá, upozorňuje starosta.
„Co se týká výstavby pamětní desky našeho rodáka, tak to bylo odsouhlaseno obecním zastupitelstvem na podnět petice občanů, kteří s tím souhlasili,“ vysvětluje starosta Štefanco.
Vasil Biľak byl tvrdým ideologem Komunistické strany Československa a v roce 1968 byl jedním z těch, kteří do země pozvali sovětská vojska.
To všechno v očích místních přebíjí fakt, že jim před 40 lety postavil kulturní dům a lidem se tady žilo lépe. Podle starosty už se ale objevily výzvy k odstranění pomníku.
„Doporučujeme lidem, aby se obrátili na Komunistickou stranu Slovenska, která to organizovala a financovala,“ uzavírá Ján Štefanco.