Mezi zadrženými maďarskými poslanci je i expremiér Gyurcsány

Nevídané protesty se odehrávají před budovou maďarského parlamentu. Opoziční poslanci ze strany Je možná jiná politika zablokovali vchod do parlamentu tím, že se připoutali ke vstupu na tamní parkoviště. Musela proti nim zasahovat policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská policie odvádí poslankyni strany LMP Katalin Ertseyovou

Maďarská policie odvádí poslankyni strany LMP Katalin Ertseyovou | Zdroj: Reuters

Před parlament mezitím přicházejí další lidé, chystá se tam jakási performance. Dění v zasedací síni parlamentu bude přenášeno přímým přenosem a každý účastník demonstrace dostane papír, na který může napsat vzkaz premiéru Orbánovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Budapešti přiblížil tamní spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Dopoledne byla situace vyostřenější, členové nejmenší parlamentní zeleno-liberální strany nazvané Je možná jiná politika se připoutali řetězy ke sloupům a rampám.

Protestovali tak proti „fabrice na zákony“, ve kterou se dle nich dnes proměnila jednací síň parlamentu, a proti dvoutřetinovému „vládnímu válci“. Jejich protest podpořili i socialističtí poslanci.

Policisté odvedli šestadvacet lidí, poslanců a aktivistů, a to i za použití donucovacích protředků. Byli mezi nimi i předseda maďarských socialistů Attila Mesterházy a expremiér Ferenc Gyurcsány, šéf nově vzniklé Demokratické koalice. V zemi se už rozproudila ostrá diskuse, jestli policisté měli právo takovým způsovem zasáhnout.

Vadí hlavně zákon o volbách

Opoziční poslanci protestují především proti zákonu o volbách, jehož přijetí by podle nich ohrozilo demokracii. Zákon přepisuje volební okrsky podle toho, aby všude byli ve většině voliči vládních stran.

Od základu se mění celý volební systém, a to takovým způsobem, že velké politické strany takříkajíc „berou vše“. Při zisku zhruba třetiny hlasů je totiž možné získat nadpoloviční většinu mandátů. Volební systém je tak jednoznačně šitý na míru vládnoucí straně Fidesz.

Kritiku vyvolává i nyní schvalovaný ústavní zákon o ekonomické stabilitě. Ten obsahuje klauzuli, že není možné změnit rovnou daň, která je nyní šestnáctiprocentní. A do třetice je to zákon o národní bance, s náznaky omezení jejích pravomocí.

Gregor Martin Papucsek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme