Migrace, brexit i vztahy s Tureckem. Premiéři a prezidenti se sjeli na summit Evropské unie

Migrace je prvním tématem, kterým se ve čtvrtek vpodvečer zabývají v Bruselu šéfové států a vlád zemí Evropské unie. Říjnový summit má ale na programu třeba i digitální problematiku. Večer vystoupí britská premiérka Theresa Mayová, která má mluvit o brexitu. Mezi témata patří také vztahy mezi unií a Tureckem.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na summit Evropské unie

Premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na summit Evropské unie | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

Dvoudenní summit začíná diskusí o migraci. Tohle téma unii dlouhodobě rozděluje. Debata se ale zřejmě díky výrazně nižším číslům příchozích běženců ponese v odlišné atmosféře, než tomu bylo v loňském roce. Šéfové států a vlád se budou věnovat především otázce spolupráce se třetími zeměmi, například v Africe.

Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD při příchodu připomněl, že Evropa začala financovat na severu Afriky řadu aktivit, včetně například podpory libyjské pobřežní stráže.

„A je velmi důležité, aby to takto fungovalo i v příštích letech a abychom preventivně čelili migračním tlakům. Evropa musí být v těchto oblastech trvale přítomna a to vyžaduje nasazení všech členských zemí," dodal český premiér.

Podpora pro trvalé kvóty klesá, řekl Sobotka

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogherinová novinářům řekla, že Mezinárodní organizace pro migraci s unijní podporou zorganizovala už okolo 14 tisíc dobrovolných návratů migrantů, kteří uvízli v Libyi a Nigeru, zpět do jejich původních zemí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

„To je trend, který teď potřebujeme utužit. V partnerství s Afrikou," poznamenala s tím, že práce pokračuje a čeká proto od členských zemí v tomto ohledu silnou podporu.

Návrh závěrů také zmiňuje potřebu dalšího sbližování unijních zemí při práci nad reformou evropského azylového systému. Podle Sobotky se v tomto ohledu mění atmosféra a klesá důraz na potřebu trvalých migračních kvót. „Ty mají čím dál tím menší podporu v rámci EU," podotkl s tím, že v této věci by neměla diskuse nějak příliš eskalovat.

Turecko jako problematický partner

Součástí debat o migraci jsou i vztahy s Tureckem. Právě dohoda s touto zemí přispěla k uzavření takzvané balkánské migrační trasy, tedy bodu obratu v migrační krizi minulých let.

Turecko je ale pro unii problematický partner, především kvůli autoritářským tendencím stávajícího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho vlády po nepodařeném pokusu o vojenský puč.

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

Vztahům s Tureckem bude věnována především samostatná diskuse při pracovní večeři, na tématu trvalo v minulých týdnech hlavně Německo.

Jeho kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek při příchodu dala opět najevo, že ji dění v Turecku znepokojuje.

Připomněla, že v zemi bylo nedávno zatčeno několik německých občanů. Berlín bude podle ní usilovat o omezení peněz, které Ankara dostává v souvislosti s přístupovými rozhovory, které nyní opět zamrzly. Merkelová zároveň zdůraznila, že je třeba zachovat transfery směřující ke zlepšování podmínek pro syrské uprchlíky v Turecku.

Český premiér Sobotka řekl, že situace v Turecku budí znepokojení oprávněně a tamní dění podle jeho názoru hraničí se závazky, které na sebe země vzala.

„Znepokojení z vnitropolitických důvodů je na místě," řekl Sobotka. Připomněl ale zároveň, že Ankara je pro EU významný partner v bezpečnostně velmi složitém regionu a má velký význam udržet s ní dobré vztahy kvůli boji s terorismem a migrací.

Brexit se zatím neposune do druhé fáze

Jednání o brexitu ještě nepokročila natolik, aby Evropská unie a Velká Británie mohly zahájit rozhovory o budoucích obchodních vztazích. Při příjezdu na summit v Bruselu se na tom shodli představitelé evropské sedmadvacítky. Posun v rozhovorech o brexitu a další postup budou lídři členských zemí řešit v pátek.

Britská premiérka Theresa Mayová při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

„Tady panuje shoda, že není možné pokročit do druhé fáze a že bude potřeba ještě doupřesnit návrhy Velké Británie, pokud jde o další finanční vztahy," uvedl premiér Sobotka.

Podle německé kancléřky Merkelové dosavadní pokrok v jednání dává alespoň naději, že debatu o budoucích vztazích a přechodném období po brexitu bude možné začít v prosinci.

Theresa Mayová je přesto dál přesvědčená, že ve svém nedávném projevu ve Florencii přišla s ambiciózními návrhy, které umožní zahájit druhou fázi rozhovorů co nejdřív.

Summit EU se ve čtvrtek bude zabývat také tématem digitální Evropy a posilováním obranné spolupráce unijních zemí. EU by měla také opět potvrdit, že jasně podporuje nukleární dohodu s Íránem, kterou má za klíčovou pro bezpečnost Evropy i regionu.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme