Miloševič se k obvinění z genocidy nevyjádřil

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič se před Mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii odmítl vyjádřit k obvinění z genocidy muslimského obyvatelstva v Bosně. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Beneluxu Milan Fridrich, ani dnešní slyšení u haagského trestního tribunálu se neobešlo bez nervozity a nespolupráce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič | Foto: Interpol

Slobodan Miloševič dnes opět odmítl spolupracovat s mezinárodním tribunálem v Haagu. Když se ho předseda soudu Richard May zeptal, zda se cítí vinen z genocidy muslimského obyvatelstva v Bosně, Miloševič neodpověděl ani na opakovanou výzvu. Soud proto jednal v jeho prospěch a zaprotokoloval, že bývalý jugoslávský prezident vinu popírá. V síni mezinárodního soudu dnes byla zvláštní atmosféra, která ukazuje na složitost probíhajícího procesu. Trvalo to více jak hodinu než právníci tribunálu v Haagu přečetli 29 různých bodů obžaloby proti Miloševičovi, které pokrývají pouze válečné události v Bosně. Čtení obžaloby kvůli válce v Kosovu zabralo v listopadu celý den, v případě války v Chorvatsku to trvalo také více než hodinu. Každá válečná událost se bude posuzovat ve zvláštním procesu. Ten první - kvůli válce v Kosovu - začne 12. února příštího roku.

Genocida je nejtěžším zločinem, a pokud ji mezinárodní tribunál Miloševičovi prokáže, hrozí mu doživotí. Obžaloba tvrdí, že bývalý jugoslávský prezident se podílel na organizování genocidy zvláště proti Muslimům v Bosně. "Miloševič byl zapojen do kriminální skupiny, která systematicky a natrvalo vyháněla nesrbské obyvatele z Bosny", uvádí obžaloba. Dodává, že exprezident je odpovědný za vyhnání 250 tisíc lidí a za masakr 7000 bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995.

Nové bělehradské vedení exprezidenta vydalo mezinárodnímu tribunálu letos v červnu. Od té doby je zadržován ve věznici v nizozemském Hilversumu.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme