Kvůli smrti George Floyda dochází v Minneapolisu k reformě policie. Ze sboru ale mezitím řada lidí odešla

Rozsudek nad bývalým policistou Derekem Chauvinem za vraždu Afroameričana George Floyda je začátkem debaty o budoucnosti policie v Americe. Jakousi laboratoří je město Minneapolis, kde se vražda odehrála. Město zavedlo reformy policie a připravuje další. Aktivisté spolu s některými radními ale žádají rozpuštění sboru a vytvoření nové instituce, která bude pracovat jiným stylem.

Od stálého zpravodaje Minneapolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skutečného policistu tady prý od vraždy George Floyda prakticky neviděli

S vraždou George Floyda přišla reforma policie v Minneapolisu. V minulém roce ale ve městě téměř chyběla (archivní foto) | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zároveň mnoho policistů za poslední rok odešlo a skoro čtvrtina pozic je neobsazená. Řada obyvatel s napětím čeká, co z toho vzejde. Patří k nim i Mike Noble, majitel tradičního hotelu a restaurace Normandy Inn v centru města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte se reportáž Jana Kaliby z Minneapolisu

„Loni v létě bylo centrum Minneapolisu volnou zónou pro každého. Všichni zůstávali kvůli covidu doma, byli jsme městem duchů, kde přetrvávaly nepokoje, a policie nikde, městskou radu to nezajímalo – asi nevěděla, co si počít. Takže obrovské ztráty v podnikání a pocit, že vedení města kašle na zajišťování bezpečnosti. Tehdy jsem cítil největší vztek a zoufalství,“ říká ve svém podniku už s úlevou, že přečkal nejtěžší rok své celoživotní hoteliérské kariéry.

Zákazníci se vrátili a okolí už je zas bezpečné, radnice se prý vzpamatovala. Pod povrchem to ovšem bublá – policistů je málo, jsou pod tlakem a město se snaží za pochodu systém účinně reformovat.

Třeba při náboru nováčků víc klade důraz na zkušenosti mimo policii, zejména v oblasti sociálních služeb. Nebo na vztah uchazečů k místu, kde mají sloužit. Podle Mikea je to potřebná reakce na vraždu George Floyda.

„Probudilo to celou zemi. To podle mě vrhá na Minneapolis dobré světlo. Jsme tu otevření změně a inovativnímu myšlení. Jsou města, kde by to takový efekt nemělo. Mnoho lidí si představuje, že Minneapolis stále hoří a prohánějí se tu gangy, což je absurdní – je tu klid. Největší škody po smrti George Floyda způsobili placení provokatéři zvenčí, ne zdejší demonstranti. Ano, máme tu vzrušenou politickou debatu, jsou tu naštvaní lidé, co nahlas požadují změnu. Jsem na své město hrdý,“ dodává.

2:49

‚Smrt George Floyda znamenala zásadní změnu.‘ V Americe se debatuje o budoucnosti policie

Číst článek

Obecně ve Spojených státech policisté za poslední rok začali ve větší míře odcházet – jinam, do předčasného důchodu nebo na nemocenskou. Sbory se v Americe dlouhodobě nedaří víc etnicky diversifikovat a kritici policie tvrdí, že změnit myšlení a přístup uvnitř sborů je i při nejlepší vůli nemožné.

Proto volají po odklonu peněz jinam, nebo dokonce po rozpuštění útvarů a vybudování nových, na odlišných základech, s větším důrazem na službu veřejnosti.

„Je podle mě chytré hledat způsob, jak změnit práci a tradiční roli policie – vymýtit rváčské chování, přenastavit zákony, neposílat policii k záchvatům psychických nemocí a podobně. Smrt George Floyda znamenala zásadní změnu, většinové veřejnosti to otevřelo oči, aby se tento problém začal brát vážně. Minimálně tady v Minneapolisu a snad v celé zemi. Ale silnou policii potřebujeme. Chceme bezpečí a pořádek. Takže dělat věci jinak – ano. Ale nikoli brát policii peníze nebo ji rozpustit,“ myslí si Mike Noble, majitel hotelu a restaurace ve středu města, které zažilo drsný rok a teď je v centru americké debaty o budoucnosti policie.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme