Moldavský ministr zahraničí: Rusko se nás snaží ničit už 30 let, vydírá nás, ale selhává. Cíl je Evropská unie

Rusko ve svých snahách politicky a ekonomicky destabilizovat Moldavsko selhává. V rozhovoru pro Český rozhlas to uvedl moldavský ministr zahraničí Nicolae Popescu. Moldavsko – tedy nejchudší a jedna z nejzranitelnějších zemí Evropy – ve čtvrtek hostilo summit Evropského politického společenství, na kterém se sešlo bezmála 50 evropských lídrů. Země sousedící s Ukrajinou dlouhodobě čelí hybridním hrozbám ze strany Ruska.

Od zpravodajky z místa Kišiněv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moldavský ministr zahraničí Nicolae Popescu

Moldavský ministr zahraničí Nicolae Popescu | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Jak náročné bylo pro Moldavsko uspořádat takto obří summit pro skoro padesát prezidentů a premiérů z celé Evropy?
Samozřejmě zorganizovat takovou událost, která se skládá z tisíců a tisíců menších akcí, které je třeba skloubit, někdy i ve stejném čase, není jednoduché, ale je to proveditelné. A myslím, že jsme to udělali dobře. A to díky tisícům lidí, kteří se podíleli na organizaci.

Ukrajina chce jasné rozhodnutí o své budoucnosti v NATO, zdůraznil Zelenskyj v Moldavsku

Číst článek

Myslím, že všichni jsou spokojení, vše se podařilo. Nebylo to jednoduché, ale považuji to za velký úspěch a dostáváme pozitivní zpětnou vazbu.

Váš stát je aktuálně kvůli sousedství s Ukrajinou, silnému vlivu Ruska i velké chudobě velmi zranitelný. Nebyla to komplikace?
Moldavsko je mírová stabilní země. Poslední rok a několik měsíců od začátku války se nám daří udržovat mír. Je to z velké části díky Ukrajině a její kapacitě odolávat Rusku. I díky tomu zůstává Moldavsko mírovou zemí.

Zároveň samozřejmě máme velkou podporu našich partnerů a to v celém spektru našich potřeb: ekonomických nebo při boji s hybridními hrozbami. A co se týče organizace summitu – samozřejmě jsme dostali také významnou pomoc.

Zelenskyj v Moldavsku

Ukrajinský prezident Zelenskyj na summitu mluvil o „spících“ ruských jednotkách v moldavské části Podněstří. Ty podle něho jen čekají na aktivizaci. Zelenskyj prohlásil, že jejich přítomnost je nepřijatelná. Je možné tento problém aktuálně nějak řešit?
Ano, my už přes 30 let říkáme, že ruská přítomnost na moldavské půdě v separatistickém regionu Podněstří je nepřijatelná, nelegální a Rusko má své jednotky stáhnout. Říkáme to neustále a trváme na tom. Chceme znovu sjednotit naši zemi. A chceme toho dosáhnout mírovou cestou, vyjednáváním a dialogem.

Jak konkrétně to chcete udělat, když diskuse s Ruskem není možná?
V této zemi je pevný konsenzus na tom, že musíme postupovat diplomacií a dialogem.

Jak významné jsou v Moldavsku aktuálně aktivity proruských sil?
Moldavsko je terčem ruských hybridních taktik od začátku své nezávislosti, tedy už přes 30 let. Rusko podporuje separatisty, má v zemi nelegálně své vojáky, uvaluje embargo na naše víno, ovoce, zeleninu, v oblasti energetiky nás vydírá.

Ale všechny tyto hrozby a tlaky ze strany Ruska selhávají. Moldavsko je silně demokratické, je jednoznačně na evropské cestě. Samozřejmě, že všechny tyto snahy destabilizovat Moldavsko mají svoji cenu. Doplácíme na to v energetice, vysokou inflací.

Ale naše společnost je zároveň silně oddaná evropskému směřování a dlouhodobě se snaží dostat zemi na cestu do Evropské unie a konsolidovat naši demokracie.

Kdy očekáváte, že Moldavsko do Evropské unie skutečně vstoupí?
My jsme nyní velmi zaneprázdněni implementací všech doporučení, která nám dala Evropské komise, protože jsme již kandidátskou zemí. Náš cíl je začít přístupové rozhovory do konce roku. Na tom pracujeme. A naše naděje je, že bychom díky nezbytným reformám mohli dosáhnout vstupu do Evropské unie do konce tohoto desetiletí.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme