Mši v Betlémě doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření
Dnešek - Boží hod je hlavním svátkem Vánočním. Křesťané se k první oslavě vánočního evangelia o narození Spasitele sešli už v noci. Půlnoční mše se sloužily v mnoha kostelech, v metropoli sloužil katolický primas Miloslav Vlk půlnoční mši v kostele u Pražského Jezulátka. V Betlémě se zatím oslavy obešly se bez komplikací. Z nejposvátnějšího místa křesťanství se znovu ozvalo poselství míru.
Lidé kteří byli pozvaní, ze sebe vyzařovali touhu po míru a klidu. Ať to byli osobnosti z politického nebo společenského života, anebo diplomaté, z nichž mnozí přišli na poslední chvíli, jak se na diplomaty sluší, a už neměli místo. S pokorou celou mši stáli.
V první řadě seděl prezident palestinské autonomie, pod níž Betlém spadá. Mahmúd Abbás se jen den před tím sešel s izraelským premiérem Ehudem Olmertem, a tak půlnoční mše v Betlémě nabyla ještě silnější význam.
I přesto, že je prezident autonomie Abbás muslim, byl přítomný téměř po celou dobu bohoslužby. Tu provázela právě kvůli jeho přítomnosti naprosto nevídaná bezpečnostní opatření. Nejen, že jej doprovázel do té doby největší doprovod bezpečnostních sil, ale doslova na každém důležitém místě Ježíšova rodiště a v jejich dohledu stál policejní automobil. Policisté tvořili kordony na několika místech najednou jak ve městě, tak u všech východů z katedrály, aby se nevědělo, kde v danou chvíli hlava autonomie je.
Mše trvala tři hodiny, ale už v polovině začali jednotliví lidé z osmnácti set pozvaných odcházet. Čím dále pokračovala bohoslužba, tím jich přibývalo, ale zároveň se na jejich místa dostávali náhradníci. Nakonec se ukázalo, že všechny veřejné prostory katedrály byly otevřené a plné lidí. A když mše vyvrcholila, přítomní v bazilice i dalších pět tisíc lidí na náměstí před ní si přeříkávali přání, aby ve svaté zemi, a nejen tam, zavládl klid, mír a blahobyt.