Na motorce projel celý svět. Všude kromě Evropy lidé ochotně pomohou, říká

Už jako dítě jezdil Igor Brezovar na kole po rodném Slovinsku a snil o dalekých cestách. Postupně vyměnil kolo za motorku a svůj sen začal realizovat. Nyní má na kontě už 125 zemí. Nejmilejší lidé jsou podle něj Íránci, svou duši ale nechal v Africe - a to přesto, že ho tam přepadli somálští bandité. "Milionář svět neobjede, ale srdcař i bez peněz ano," říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Brezovar

Igor Brezovar | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Jak a kdy vás napadlo, že projedete svět právě na motorce?

To je dlouhý příběh, ale začalo to, už když jsem byl malý a ještě žil ve Slovinsku. Bydlel jsem v turistické oblasti a líbilo se mi, jak se tam němečtí turisté prohání na kolech. Fascinovalo mě to natolik, že jsem na své dětské kolo vázal igelitové pytle a dával do nich piškoty a trička – zkrátka jsem chtěl být jako oni. Potom jsem dostal svou první motorku, na ní už jsem uvázal pořádné tašky a vydal jsem se do 800 kilometrů vzdáleného Dubrovníku.

Když táta, který pracoval v diplomacii, získal místo v Praze, nechtěl jsem s ním do Česka jet. Slíbil ale, že mi koupí ještě lepší motorku, a tak jsem svolil. Na ní jsem potom procestoval střední Evropu. Později jsem si přečetl knihu jednoho slovinského novináře, který se svou ženou procestoval celý svět – a od té doby jsem měl před sebou stejný sen.

Na motorce kolem světa | Foto: Jan Bartoněk

Kdy jste ho začal realizovat?

Ve dvaceti letech jsem se na motorce vydal z Prahy do Austrálie - jen s bývalou přítelkyní a na takovém starém křápu. Dojeli jsme do Indie, ale dál ne - došly peníze i naivita. Stačilo to ale na to, abych si řekl, že chci vidět opravdu celý svět. Tak jsem pracoval, pomalu něco vydělával a koupil jsem si motorku BMW 1100 Gs, na které jsem dosud udělal 370 tisíc kilometrů po všech kontinentech. V sedle jsem seděl tři roky a navštívil jsem 125 států.

Chile | Foto: Igor Brezovar

Jaké jsou podle vás výhody takového cestování na motorce?

Já až do puberty žádný velký motorkář nebyl a dodnes se za něj nepovažuji. Jsem cestovatel a více než motorky mě zajímají lidé. Motorka mi k nim ale vždy otevírala cestu, byla takový otvírač dveří. Navíc je s ní jednodušší manipulace než s autem, lehce se dostane na loď i na trajekt. A hlavně - ten vítr ve vlasech, horko, zima, déšť - to k tomu cestování prostě patří.

Chile | Foto: Igor Brezovar

Většinou cestujete sám – nebojíte se, že se dostanete do úzkých a nikdo vám nepomůže?

Všude kromě Evropy lidé vždy ochotně pomohou. Evropa je taková "pomáhej si sám" nebo "zaplať a pomůžeme". Jinak to ale všude na světě bylo tak, že když jsem potřeboval řešit nějaký problém, zastavilo první auto, i druhé, třetí, čtvrté, páté... A pak i kamion. Všude jinde se cestuje lépe než v těch bohatých krajinách.

USA | Foto: Igor Brezovar

Na kterou cestu a na které místo vzpomínáte nejraději?

To je složitá otázka. Já to rozděluji na přírodu, na lidi a na dobrodružství. Co se týče přírody, nejvíc se mi líbila západní Amerika - Utah, Arizona, Nové Mexiko, Kalifornie… Krásná je i Kanada nebo Patagonie.

Pokud soudím podle lidí, na první místo patří s velkým předstihem před ostatními Íránci, potom Súdánci, Kolumbijci a Arméni.

Nigerie | Foto: Igor Brezovar

A kde cestovatel zažije největší dobrodružství?

Jednoznačně v Africe, to je jediný kontinent, který ještě je dobrodružný. Protože tam bojujete i s politickou situací, s počasím, neupravenými silnicemi, s bandity… Ale zároveň je to pro mě nejhezčí kontinent, nechal jsem tam duši.

Austrálie | Foto: Igor Brezovar

Narazil jste v Africe na bandity?

Přepadli mě Somálci. Věděl jsem o tom, že se to může stát, a měl jsem pro ně a pro všechny případy připravené peníze. A skutečně se to stalo. Dostali ze mě 70 dolarů, když jsem ale dal najevo, že mi jde o přežití a nic víc nemám, půlku mi vrátili.

USA | Foto: Igor Brezovar

Co všechno musí lidé mít, aby mohli cestovat stejným způsobem jako vy?

Já tvrdím - milionář svět neobjede, srdcař i bez peněz ano. Když je člověk srdcař, nic ho nezastaví. A je třeba být otevřený, příjemný, neuplatňovat své ego, být přirozený a mít lidi rád. To jediné vás posune kamkoliv.

Egypt | Foto: Igor Brezovar

Makedonie | Foto: Igor Brezovar

Na motorce kolem světa | Foto: Jan Bartoněk

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme