Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nabídka maďarského občanství znervóznila Slováky

Málokdy sledují komentátoři tak ostře parlamentní volby, které mají už dopředu jasný výsledek. To je případ Maďarska, kde vyhrál pravicový FIDESZ (a dokonce získal dvoutřetinovou ústavní většinu). Šéf Fideszu Viktor Orbán totiž například sliboval, že udělí státní občanství všem zahraničním Maďarům. Výbušné téma se týká Srbska, Rumunska a Slovenska, kde žije silná maďarská menšina a vlády těchto států udělení občanství vnímají s velkou nedůvěrou, ba dokonce s odporem. Co si o tom myslí slovenští Maďaři?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava

Bratislava | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Iloně se to líbí, chtěla by to, ale neví proč. Ilona je květinářka, 20letá pohledná dívka, která pracuje v Bratislavě, kam dojíždí ze Šamorína. Z městečka se silnou maďarskou menšinou. Ilona sice netuší, k čemu je maďarské občanství dobré, ale zkrátka by ho chtěla. „Pomůže mi, protože pracuji na místech, kde jsou Maďaři, Poláci nebo Češi, takže by to pro mě byla výhoda,“ tvrdí.

Ilona je prostá dívka z lidu a politické souvislosti ji nezajímají. Jejím pravým opakem je Kalmán Petöczi, prezident nejvlivnějšího maďarského sdružení Forum institut. Ani tomu by maďarské občanství nepřekáželo. „Podle mě na tom není nic špatného. Na Slovensku se vždy považuje jako možná hrozba změna hranic, ale to je přeci věc, která se už dávno vyřešila. Je to spíš taková psychologická záležitost,“ vysvětlil.

Kalmán Petöczi je bývalý slovenský velvyslanec při OSN a podle něj podobným způsobem udělují občanství i jiné evropské země. Naopak tvrdým odpůrcem je kurátor Muzea kultury Maďarů na Slovensku v Bratislavě Gabriel Hushegyi. Občanství je podle něj prakticky úplně k ničemu a jenom zhoršuje postavení Maďarů na Slovensku.

„Může vzbudit i silný pocit podezření v řadách většinového národa, že když tito lidé žijí na Slovensku nebo v Rumunsku a přesto žádají o občanství jiného státu, kde nežijí, tak do jaké míry soucítí s tímto státem. Opět to bude problém pro ty Maďary, kteří žijí za hranicemi Maďarské republiky,“ vysvětlil.

Gabriel Hushegyi je však mezi Maďary černá ovce. Je totiž poradcem šéfa parlamentu, což se dnes považuje skoro za zradu. Ovšem proti maďarskému občanství je i mnoho Maďarů, kteří nemají s politikou nic společného. Jako třeba výtvarnice Ilona Neméthová, kterou slovensko-maďarské spory trápí natolik, že ji dohnaly až k tvorbě.

„Beru to spíše jako provokativní akt, protože z toho nemáme nic pozitivního. Naopak negativum bude výrazné, protože tu nejsme cizinci, ale jsme tu doma, narodili jsme se tu, i naši předkové. Dvojí občanství může jen pokazit naše vztahy,“ řekla výtvarnice.

Maďarské občanství pro zahraniční Maďary je v tuto chvílí především velká neznámá. Ani v Budapešti totiž nemají jasno, jaký zákon schválí. Podle všeho však nedostanou zahraniční Maďaři volební právo. I proto slovenská diplomacie odmítá cokoliv dopředu komentovat a ministra zahraničí Miroslava Lajčáka donutila k odpovědi jen televize Markíza.

„Mám z toho špatný pocit, protože se to týká našich občanů. Jestliže by kdokoliv přijal takové rozhodnutí, které se týká našich občanů, bez toho, aniž by před tím s námi vedl seriózní konzultace, bylo by to zásadní porušení smlouvy mezi Slovenskem a Maďarskem,“ míní ministr.

Zahraniční Maďaři už v minulosti dostali řadu výhod od maďarské vlády. Mohou třeba levněji cestovat po Maďarsku nebo mají různé slevy ve státních kulturních zařízeních. Žádnou další velkou výhodu jim maďarské občanství nepřinese. Jedině druhý cestovní pas, což je ovšem v Evropské unii, kde stačí na cestu občanka, poněkud nadbytečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídka maďarského občanství znervóznila Slováky

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme