Nad Sýrií se vznáší hrozba amerických sankcí

Spojené státy zvažují uvalení sankcí proti Sýrii. Podle ministra zahraničí Colina Powella připadají v úvahu diplomatická i hospodářská protiopatření. Hrozba je výrazem americké nespokojenosti s postoji Damašku v iráckém konfliktu. Podle šéfa britské diplomacie Jacka Strawa ale Sýrie není dalším terčem americko-britského tažení proti zbraním hromadného ničení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell

Colin Powell | Zdroj: ČTK

Spojené státy a Británie věří, že vysocí představitelé hroutícího se iráckého režimu uprchli přes západní hranici právě do Sýrie. Američané proto Damašek varovali, aby neskrýval členy irácké strany Baas, vojenské velitele a jejich rodiny, nikoho, kdo měl co do činění s iráckými zbraněmi hromadného ničení. Prezident George Bush navíc Sýrii obvinil mimo jiné z toho, že vlastní chemické zbraně.

Britský ministr zahraničí Jack Straw dnes v Kuvajtu prohlásil, že existuje řada důkazů o spolupráci Damašku s režimem Saddáma Husajna. Damašek by podle něj měl aktivně spolupracovat s Londýnem a Washingtonem při zodpovězení řady otázek, které se vynořily kolem jeho kontaktů s Irákem.

Britský ministr obrany Geoffrey Hoon se netají obavami, že by prchající iráčtí vědci mohli nastartovat zakázaný syrský zbrojní program. Hoon stejně jako Straw ovšem zdůraznil, že neexistují vojenské plány operace proti Sýrii.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí prohlásil, že Sýrie žádné chemické zbraně nemá. Jediné chemické, biologické a jaderné zbraně v oblasti má podle něj Izrael. K irácko-syrské spolupráci sdělil, že byla ze strany Damašku mířena vždy jen k iráckému národu, trpícímu válkami.

Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme