Italové volí nový parlament. Berlusconiho hlasování narušila polonahá aktivistka z hnutí Femen

Desítky milionů voličů v Itálii rozhodují o novém složení parlamentu. Podle průzkumů svůj hlas odevzdalo zatím 20 procent voličů. Odhlasoval taky italský prezident a předseda vlády. Dění v jedné z volebních místností v Miláně, kde volil expremiér Silvio Berlusconi, narušila aktivistka z hnutí Femen.

Video Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi a aktivistka z hnutí Femen

Silvio Berlusconi a aktivistka z hnutí Femen | Zdroj: ČTK

Incident v milánské volební místnosti byl v podstatě podobný tomu, který se stal při prvním kole prezidentských voleb v Česku. Do jedné z volebních místností vtrhla polonahá aktivistka hnutí Femen a postavila se na volební urnu.

Kdo je Luigi Di Maio? Favoritem italských voleb je ideálně obyčejný ‚zeťáček‘

Číst článek

A to právě ve chvíli, kdy před ní stál lídr strany Forza Italia Silvio Berlusconi.  Žena měla na hrudi nápis „Berlusconi sei scaduto“, tedy něco jako „Berlusconi, jsi po expiraci“ či „Berlusconi, jsi prošlý“. Křičela taky, že čas Berlusconiho vypršel, a že musí skončit.

Krátce potom ji ochranka vyvedla z místnosti. Podle listu La Repubblica byla aktivistkou třicetiletá žena francouzsko-alžírského původu s francouzským občanstvím.

„Moje doba skončila? Ano, vlastně řada byla u konce,“ reagoval na incident podle agentury ANSA sám Berlusconi. Narážel podle ní zřejmě na dlouhé fronty u volebních místností.

Pro expremiéra to nebyl první podobný zážitek. Již v roce 2013 se k němu při volbách vrhly tři feministky z ukrajinské skupiny Femen s obnaženým poprsím.

Nejdůležitější evropské volby roku

Italové ve volbách řeší hned několik palčivých témat, jedním z těch velkých je imigrace. Od roku 2013 se z Libye do Itálie vydalo na 600 tisíc uprchlíků. Pro jednotlivé strany je to velké téma.

Berlusconiho strana Forza Italia stejně tak jako Liga severu Mattea Salviniho navrhují velké deportace migrantů. Je samozřejmě otázkou, a na to spoustu lidí upozorňuje, jestli takové sliby jsou reálné.

Dalším velkým tématem je pomalu rostoucí ekonomika a velká nezaměstnanost. Itálie se stále ještě úplně nevzpamatovala z finanční krize z roku 2008. I když se hospodářství vede lépe, stále to ještě nejsou takové výsledky jako před krizí. V zemi je taky velká nezaměstnanost, a to hlavně mezi mladými lidmi. Podniky si například stěžují na vysoké daně.

Možné scénáře

Výsledek voleb je nejistý a těžko odhadnutelný, protože v Itálii jsou v podstatě tři větší celky, které by si měly rozdělit zhruba po třetině hlasů. Nicméně žádný z těch bloků podle průzkumů nezíská parlamentní většinu. Navíc, vše komplikuje fakt, že jeden z favoritů voleb, protisystémové Hnutí pěti hvězd, odmítá spolupracovat s mainstreamovými stranami.

2:19

Itálii čekají parlamentní volby. Roli v nich sehraje i smrt šesti uprchlíků v Maceratě

Číst článek

I proto se jeví jako jedna z možností spolupráce současné vládní demokratické strany s koalicí Silvia Berlusconiho. Tady je ale nutné dodat, že sám Berlusconi být premiérem nemůže. V roce 2013 byl totiž odsouzený za daňové podvody a ještě rok nebude moct kandidovat do veřejných funkcí.

Jedním z možných kandidátů na premiéra by proto mohl být předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo současný premiér z demokratické strany Paolo Gentiloni. Všechno ale ještě ukáží výsledky voleb a následné vyjednávání.

Italové volí parlament od sedmi hodin ráno. Volební místnosti se uzavřou hodinu před půlnocí. V poledne činila volební účast podle ministerstva vnitra 19,4 procenta, tedy více než v roce 2013, kdy do 12 hodin přišlo k urnám 14,9 procenta voličů. Tehdy se ovšem kromě neděle volilo i v pondělí.

Martin Balucha, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme