Zemřel autor fotografie muže stojícího před tanky na námětí Nebeského klidu, vyvolal ji v koupelně

Charlie Cole zemřel podle zpravodajského serveru BBC minulý týden na Bali, kde žil. Bylo mu 64 let. Cole byl jedním ze čtyř fotografů, kteří události z 5. června 1989 zachytili. S fotografií muže před tanky z náměstí Nebeského klidu vyhrál v roce 1990 World Press Photo.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989

Muž proti tankům na náměstí Nebeského klidu. Legendární snímek z 5. června 1989 | Zdroj: Reuters

Zřejmě nejznámější snímek z náměstí Nebeského klidu vyfotil Charlie Cole z balkonu hotelového pokoje, připomíná BBC. Později fotograf přiznal, že byl přesvědčen, že neznámého muže kvůli jeho netypickému protestu zabijí.

3:13

‚Tanky střílely na studenty.‘ Čínský režim před 30 lety krvavě potlačil protesty na náměstí Nebeského klidu

Číst článek

To se nestalo. Muže z cesty tanků odvlekli a co se s ním stalo, není dosud známo.

Film se snímkem musel Cole vyvolat v koupelně hotelového pokoje. Předpokládal, že mu čínské bezpečnostní úřady budou prohledávat věci. Příslušníci bezpečnostních složek do jeho pokoje, podle jeho vzpomínek, vrazili krátce po pořízení snímku. Při prohlídce pokoje ale negativ nenašli.

Snímek muže stojícího před tanky čínské armády zachytili kromě Colea ještě další tři fotografové.

Náměstí Nebeského klidu bylo v létě roku 1989 dějištěm rozsáhlých demonstrací. Číňané podobně jako občané řady evropských zemí východního bloku vyšli do ulic kvůli snaze o demokratizaci komunistického režimu.

Čínská vláda ale proti demonstrantům nasadila armádu a protesty krvavě potlačila. Podle pekingských úřadů při zásahu armády zemřelo 200 lidí. Oficiální dokument s počtem obětí ale vláda nikdy nezveřejnila.

Svědci události uvádějí, že mrtvých byly až tři tisíce. Sever BBC pak v roce 2017 zveřejnil tajné dokumenty britské ambasády v Číně. Podle nich na náměstí zemřelo dokonce 10 tisíc lidí.

Fotografie muže před tanky je v Číně cenzory zakázaná. Silné státní kontrole podléhají také jakékoliv zmínky o náměstí Nebeského klidu.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme