NATO začalo jednat o zapojení do vojenské operace v Libyi, Česko je pro
V Libyi už zasahují mezinárodní síly, jde ale jen o samostatné země, Severoatlantická aliance se zatím k akci neodhodlala. V Bruselu se opět na mimořádném jednání sešli velvyslanci členských zemí NATO.
Pokud se aliance do vojenské operace v Libyi zapojí, pak by měla za úkol dva cíle. NATO je připraveno ustanovit nad libyjským územím bezletovou zónu a garantovat, že v zóně nebude docházet k nelegálnímu pohybu letadel. A dále je připraveno k vynucení zbraňového embarga v jižním a středním Středomoří.
„To jsou dva úkoly, které na sebe může Severoatlantická aliance vzít a na které se v tuto chvíli připravuje,“ říká český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.
Jedna vojenská akce proti Kaddáfímu včera začala. Pokud se NATO zapojí, pak by se obě vojenské akce podle Povejšila doplňovaly:
„NATO nepředpokládá, že spustí podobnou operaci, která běží a která konkrétními leteckými zásahy ničí libyjskou vojenskou techniku, pokud by toto nebylo v souvislosti s garancí právě bezletové zóny. Nebylo by to nic nového. V Afghánistánu také běží dvě akce, jedna alianční a druhá vedená Spojenými státy.“
Česká republika by se mohla podle Povejšila zařadit do vojenské akce jednak ve velitelské struktuře Severoatlantické aliance a prostřednictvím účasti na aliančních programech jako je například dohled nad určitým územím prostřednictvím letadel, kde má Česká republika také své příslušníky.
ČTĚTE TAKÉ: AKTUÁLNÍ DĚNÍ V LIBYI ONLINE
Česko bude podle vyjádření ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga pro Českou televizi hlasovat pro to, aby se do operace v Lybii zapojilo i NATO:

„Z velmi prostého důvodu. Já bych byl velice nerad, aby zde jednotlivé, i když veliké evropské země, úplně nezávisle o svých spojencích v řadách NATO jednaly. Já bych byl velice rád, kdyby celá akce proběhla v rámci, ale i pod dozorem NATO.“