‚Nebyl to lehký krok.‘ Rakouský prezident pověřil sestavením vlády lídra populistické FPÖ
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v pondělí pověřil lídra Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla sestavením vlády poté, co ztroskotala koaliční jednání mezi lidovci (ÖVP) a sociálními demokraty (SPÖ). Van der Bellen to oznámil po setkání se šéfem Svobodné strany Rakouska, která je označovaná jako pravicově populistická.
Rozhovor trval více než hodinu, poté Kickl beze slova opustil vídeňský Hofburg, informuje agentura APA. Je to poprvé, co politik FPÖ dostal šanci stát se rakouským kancléřem a sestavit vládní koalici. Rakouské strany se od zářijových voleb, ve kterých vyhrála FPÖ se ziskem 28,8 procenta hlasů, na nové vládě nedokázaly dohodnout.
Rakouští lidovci ukončili vyjednávání o vládní koalici. Kancléř Nehammer oznámil rezignaci
Číst článek
„Tento krok se mi nedělal lehce,“ řekl prezident. Respekt k názoru voličů však vyžadoval, abych ctil možnost vzniku parlamentní většiny v Národní radě, uvedl. „Předseda FPÖ chce tuto odpovědnost převzít,“ vysvětlil prezident své rozhodnutí ve stručném prohlášení.
Van der Bellen zároveň upozornil, že situace se změnila, protože ÖVP je nyní připravena jednat o koalici s FPÖ pod vedením Kickla. „Hlasy uvnitř lidové strany, které dříve koalici se svobodnými vylučovaly, utichly,“ sdělil prezidentovi v neděli odstupující předseda ÖVP a kancléř Karl Nehammer.
Ten v sobotu oznámil, že po krachu jednání o vládní koalici mezi ÖVP, sociálními demokraty a liberálním hutím NEOS, odstoupí z funkce předsedy strany i z postu rakouského kancléře.
‚Nová situace‘
Nový předseda strany ÖVP Christian Stocker, který dříve předsedu strany FPÖ Herberta Kickla pravidelně kritizoval, na nedělní tiskové konferenci po svém zvolení prozatímním předsedou lidovců hovořil „o nové situaci“. Lidová strana by přijala jakoukoli nabídku FPÖ na koaliční jednání, řekl v neděli bývalý generální tajemník lidovců Stocker.
Během pondělního jednání Kickla a van der Bellena se před Hofburgem shromáždilo přibližně 500 demonstrantů, kteří protestovali proti podílu pravicově populistické strany na vládě.
Povolební situace v Rakousku je složitá. SPÖ odmítala účast na vládě s vítězem zářijových voleb Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). A Nehammer jako bývalý předseda ÖVP odmítal vládní spolupráci se svobodnými pod vedením jejich předsedy Herberta Kickla, i když by taková koalice měla pohodlnou parlamentní většinu.
Vztah mezi van der Bellenem a Kicklem popisují rakouská média jako komplikovaný. Prezident v roce 2019 odvolal Kickla z funkce ministra vnitra v důsledku aféry Ibiza. Kickl se dříve vyjádřil, že je van der Bellen podle něj „politickým chameleonem“ a „mumií v Hofburku“, připomíná rakouská televize ORF.
Kauzu Ibiza spustila v roce 2019 videonahrávka tajně natočená v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza ve vile tehdejšího šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Svobodní s tvořili v letech 2017–2019 vládní koalici s ÖVP tehdejšího kancléře Sebastiana Kurze. Strache na záznamu otevřeně hovořil o svém korupčním jednání. Aféra vedla mimo jiné k pádu tehdejší Kurzovy vlády.
FPÖ byla dosud třikrát ve vládě na spolkové úrovni. Žádná vláda s účastí FPÖ ale nevydržela až do konce mandátu, připomíná ORF. Na regionální úrovni se svobodní podílejí na vládě v pěti rakouských spolkových zemích z devíti. Ve Štýrsku zastávají post zemského hejtmana.
Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.