Nejchytřejší Řekové utíkají do ciziny. Život ve vlasti prý nemá budoucnost

Hospodářská krize vyhání mladé Řeky za prací do ciziny. Nezaměstnanost v zemi přesáhla 27 procent, z toho přes polovinu navíc tvoří mladí lidé. Nová generace nevidí v řecké vlasti žádnou světlou budoucnost. Každý čtvrtý vysokoškolák proto odchází za prací do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Řecku

Volby v Řecku | Foto: Kostas Tsironis | Zdroj: ČTK

„Moje dcera odjela do Anglie, aby tam dokončila svoje magisterské studium, a už se nevrátila, protože situace zde byla velmi zlá,“ svěřuje se pětapadesátiletá profesorka francouzštiny Glyka a pokračuje:

„My jako rodiče chápeme, že šla za lepším životem, protože každý Řek chce pro své děti to nejlepší."

Dříve odcházeli Řekové do Německa, Austrálie a Ameriky za prací jako námezdní dělníci, dnes odcházejí ti nejchytřejší. Jde většinou o mladé lidi, kteří studovali prestižní školy v Řecku a nemohou sehnat práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak řeší vysokou nezaměstnanost ve své zemi mladí, vzdělaní Řekové, zjišťovala Pavla Smetanová

Mnoho mladých lidí nepracuje vůbec, ti další pracují s vysokoškolskými tituly jako prodavači v turistických obchodech nebo servírky.

Pokud má v Řecku nějaký vysokoškolák štěstí a sežene místo ve svém oboru, pak často pracuje ve zkušební době úplně zadarmo a teprve po třech měsících mu firma začne vyplácet velmi nízký peníz. V takovém případě lze mluvit o štěstí, protože by se jej mohla i zbavit a vzít vypočítavě do zkušební lhůty nového zoufalce.

Platy vysokoškoláků v Řecku se pohybují okolo 700 eur. V zahraničí je to ale i více než trojnásobek.

„Studoval jsem v Athénách ekonomickou školu. Po magisterském studiu jsem však marně hledal práci, až jsem nakonec dostal místo v Ženevě v jedné nadnárodní firmě. Mám hodně kamarádů mezi bývalými spolužáky, kterým je okolo třiceti a většina hledá práci v zahraničí," vysvětluje svoji situaci třicetiletý manažer Nikos, který přijel do Řecka kvůli pravoslavným Velikonocům.

Neférové chování řeckých firem

Přístup firem k zaměstnancům v Řecku a v cizině se podle Nikose velmi liší. „V Řecku vaříš dva roky kafe a děláš fotokopie, ale v cizině tě berou vážně od prvního dne," srovnává.

Nikos chce ve firmě zůstat co nejdéle. „ Možná mě pošlou do jiného města nebo země, ale do Řecka už se natrvalo nevrátím. Kvalita života ve Švýcarsku se s Řeckem nedá srovnat," dodává Nikos.

Řekové jsou ovšem velcí patrioti. Život v Evropě tak není pro všechny. Většina lidí, kteří odcházejí, se chce vrátit zpět. Jen co se zlepší situace v Řecku, dá se tedy očekávat, že mnozí přijedou domů.

Studenti | Foto: Fotobanka stock.xchng

V Nikosově firmě pracuje spousta cizinců z celého světa, ale nejvíce zaměstnanců pochází z Řecka. V podniku, který zaměstnává asi dva a půl tisíce lidí, je přes sto Řeků. Ve Švýcarsku pracuje velké množství Řeků na vysoce kvalifikovaných a dobře placených pozicích.

„Moji spolužáci, kteří neměli takové štěstí, žijí ve svých třiceti letech u rodičů, a pokud pracují, mají tak malé mzdy, že si sem tam vyjdou ven, ale na víc nemají. V dnešní době je těžké se i oženit," povzdechne si Nikos.

Marína Dvořáková, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme