Nejvíce hlasů získali v dánských volbách sociální demokraté. Přesto míří do opozice

Parlamentní volby v Dánsku vyhrál pravicový opoziční blok. Dosud vládnoucí sociální demokracie sice získala nejvíc hlasů, nemá ale dost silné koaliční partnery.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, šéfka dánské sociálnědemokratické strany

Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, šéfka dánské sociálnědemokratické strany | Zdroj: ČTK

Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová už uznala porážku a zároveň oznámila, že odejde z čela sociálnědemokratické strany.

„Volby jsme nevyhráli a poraženi jsme byli na cílové čáře,“ sdělila Thorningová-Schmidtová příznivcům sociální demokracie.

Byla vůbec první ženou v čele dánské vlády. Přízeň voličů ale ztratila kvůli nepopulárním úsporným hospodářským opatřením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvíce hlasů získali v dánských volbách sociální demokraté. Přesto míří do opozice. Výsledky komentoval dánský novinář Ota Tiefenböck

Novou vládu se pokusí sestavit Liberální strana Venstre, v jejímž čele stojí někdejší předseda vlády Lars Lökke Rasmussen.

Ve volbách skončila až třetí za euroskeptickou Dánskou lidovou stranou, kterou vede Kristian Thulesen Dahl.

Úspěch lidové strany byl velmi překvapivý, řekl Českému rozhlasu dánský novinář Ota Tiefenböck: „Čekalo se, že Dánská lidová strana bude mít větší oblibu u voličů, ale že bude až tak velká, se nečekalo. Dánská lidová strana je už teď druhá nevětší strana.“

Liberálové i populisté mají na řadu politických otázek podobný názor. Rozděluje je ale otázka veřejných výdajů. Rasmussen je chce zmrazit, Dahl je pro jejich zvýšení.

Dánsko je konstituční monarchie s mnohaletou tradicí parlamentní demokracie. Dánský parlament Folketing je jednokomorový a má 179 poslanců. Za vlastní Dánsko 175 a po dvou za Grónsko a Faerské ostrovy. Volební období je čtyřleté. Používá se proporční volební systém. Pro vstup do Folketingu platí dvouprocentní klauzule.
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

K tématům, která se objevila v předvolebních debatách, patřila také současná uprchlická krize. Na příliv přistěhovalců se podle Tiefenböcka dívají Dánové s obavami.

„Toho využila Dánská lidová strana, které propaguje přísnější azylové zákony. Sociální demokracie se ve volební kampani soustředila na to, že vyvedla Dánsko z krize,“ přibližuje Tiefenböck.

Sociální demokraté získali ve volbách 26,3 procenta hlasů. Dánská lidová strana obdržela 21,1 procenta odevzdaných hlasů. Venstre získala 19,5 procenta hlasů.

Blok opozičních stran v čele s Rasmussenem si podle dosavadních odhadů zajistil 90 parlamentních křesel ve 179členném zákonodárném sboru. Doposud vládnoucí středolevá koalice má v jednokomorovém Folketingu zatím 85 mandátů.

Sečteny jsou všechny hlasy na pevnině, prognózy veřejnoprávní dánské televize DR ale nezahrnují čtyři mandáty vyhrazené pro poslance z Grónska a Faerských ostrovů.

Lars Lökke Rasmussen, šéf Liberální strany Venstre | Foto: ČTK/AP

ČTK, Jan Prokeš, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme