Někteří europoslanci zvažují, co pojmenovat po Thatcherové. Návrh ale vyvolal i odpor
Británie se chystá vzdát bývalé premiérce Margaret Thatcherové během jejího dnešního pohřbu mimořádné pocty. Tamní úřady už také zkoumají, které ulice nebo náměstí by mohly po zesnulé baronce pojmenovat. Jména velkých Evropanů nesou i budovy a místnosti v Evropském parlamentu. Objevil se proto nápad, aby europoslanci podobně uctili i Thatcherovou. Zdaleka ne všichni s tím ale souhlasí.
Louise Weissová nebo Konstantínos Karamanlís byli nepochybně významní lidé, kteří zanechali výraznou stopu v dějinách evropské integrace. Dnešním mladým toho ale většinou mnoho neřeknou.
Potvrzuje to i skupina francouzských gymnazistů, pro kterou se jedná o neznámá jména. Margaret Thatcherová by ale prý byla úplně jiný případ. I když patřila k odpůrcům užší evropské integrace.
Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska zjišťoval názory českých europoslanců
Podle Jana Zahradila z ODS by si své místo v europarlamentu jako velká politička minulosti zasloužila. „V budovách Evropské unie, která evropskou politiku symbolizuje, by její jméno mělo být nějak zdůrazněno,“ vysvětluje.
Richard Falbr z ČSSD má jiný názor. Thatcherová podle něj škodila Británii i celé Evropě. „Maximálně když byste tedy chtěl něco pojmenovat, tak tady toalety,“ dodává.
Šance, že by se europoslanci shodli a vzdali bývalé britské premiérce hold, je spíše malá. Zuzana Roithová z KDU-ČSL ale připomíná, že jedno místo už vlastně v Evropském parlamentu po Thatcherové tak trochu pojmenováno je.
Na poslední rozloučení s Margaret Thatcherovou dohlédnou tisíce policistů
Číst článek
„Ona sama se vyjádřila tak, že to není parlament, ale že to je jakýsi Mickey Mouse parlament. A poslanci s humorem jim vlastním pojmenovali kavárnu tady v Evropském parlamentu právě jako Mickey Mouse,“ upřesňuje.