Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit.
Na současnou ekonomickou krizi nabízí nová předsedkyně Konzervativní strany „tradiční recept“. Za žádnou cenu nezvyšovat daně. Proč by to mohl být problém? Server iROZHLAS.cz vysvětluje v analýze.
Možná příští britská premiérka, Liz Trussová, se prezentuje jako politička, která následuje britské konzervativní hodnoty a chce být novou „Železnou lady“. Poslechněte si komentář Filipa Nerada.
Nedivme se, že nově přijatým zákonem o bezpečnosti pevninská Čína Hongkongu odnímá dosavadní svobody, které sama interpretuje jako počiny odštěpenecké, rozvracečské, a likviduje fungující právní stát.
„Naučili jsme se, že jednat se musí rychle. Zajistíme, abychom měli dostatek plánů na pomoc lidem, jejichž pracovním místa zanikla, aby se jim dostalo potřebných příležitostí,“ řekl premiérJohnson
Hongkong se pod britskou nadvládou stal významným centrem financí, průmyslu a obchodu. Britové ale dodrželi smlouvu o pronájmu a v roce 1997 vrátili území Číně. Rozhodlo se o tom právě před 35 lety.
Tak jako se vyvíjela evropská integrace a těžiště jejího zájmu, vyvíjel se přirozeně i vztah Velké Británie k ní. A měnila se proto i slova, která na její adresu pronášeli britští politici.
Když ředitel Londýnské zoologické společnosti lord Zuckerman v roce 1981 navrhl, aby letadlo tehdejší premiérky Margaret Thatcherové svezlo po cestě do Washingtonu pandu, přišlo mu důrazné odmítnutí.
Umístění sochy někdejší premiérky Thatcherové v centru Londýna si zatím britská vláda rozmyslela. Obává se levicových radikálů. Stavbu navíc zatím neschválila ani premiérčina rodina.
Pozoruhodný posun v britské politice: přestože k vítězství ve volbách směřují konzervativci, volební agendu řídí levicová témata. Opouští britská politika neoliberální dědictví thatcherismu?
DOKUMENT. Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová cítila velkou náklonnost k Václavu Havlovi a návštěva Československa v roce 1990 na ni zanechala velký dojem. Vyplývá to z nově odtajněných materiálů londýnské vlády, které v Národním archivu v Londýně našel zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. Narazil také na poznámky ze setkání Železné lady s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem, který ministerskou předsedkyni ujišťoval, že Československo rozhodně zůstane federálním státem.
V londýnské aukční síni Christie's se dnes bude dražit hlavní část předmětů z pozůstalosti bývalé ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové. O její kabelky a známé kusy garderoby se už několik měsíců vede spor. Část veřejnosti si myslí, že věci patří spíš do muzea.
30 let skrývá britský národní archiv před zraky veřejnosti tajné dokumenty londýnské vlády. Právě dnes se tak otevírají svazky z roku 1984, kdy Michail Gorbačov navštívil Londýn. Poznatky o setkání s Margaret Thatcherovou jsou prý nejen poučné, ale také zábavné.
Respekt a úcta k velké političce Margaret Thatcherové nakonec v ulicích Londýna slavily úspěch proti skupinkám odpůrců. Loučení se Železnou lady v britské metropoli nabídlo smířlivou, a nikoli vyhrocenou atmosféru. Ti, kdo baronce Thatcherové nemohou přijít na jméno, se ke smutečnímu průvodu otočili zády.
Pohřeb baronky Thatcherové je hlavní událostí, kterou dnes žije Británie. Není ale událostí jedinou. Vychází její autorizovaný životopis, vydaný, jak si přála, posmrtně.
Britové se dnes naposledy rozloučí s první a zatím také poslední premiérkou ve své historii. Rakev s ostatky Margaret Thatcherové se v pohřebním voze vydá z Westminsteru do kostela St Clement Danes v centru Londýna. Tam se za zesnulou Železnou lady krátce pomodlí a vojáci pak přeloží rakev na dělovou lafetu. Nenápadný kostel hraje zásadní roli v britské vojenské historii, hlavně pak v té letecké.
Británie se chystá vzdát bývalé premiérce Margaret Thatcherové během jejího dnešního pohřbu mimořádné pocty. Tamní úřady už také zkoumají, které ulice nebo náměstí by mohly po zesnulé baronce pojmenovat. Jména velkých Evropanů nesou i budovy a místnosti v Evropském parlamentu. Objevil se proto nápad, aby europoslanci podobně uctili i Thatcherovou. Zdaleka ne všichni s tím ale souhlasí.
Za přísných bezpečnostních opatření doprovodí Britové první premiérku ve svých dějinách Margaret Thatcherovou na její poslední cestě. Policie varuje, že bez okolků zakročí proti odpůrcům Železné lady, kteří by výrazně narušovali smuteční atmosféru. V katedrále svatého Pavla se s baronkou Thatcherovou rozloučí 2000 prominentních hostů včetně britské panovnice Alžběty II.
Členové obou komor britského parlamentu si dnes na mimořádné schůzi připomenou památku zesnulé expremiérky Margaret Thatcherové. Někteří politici to označili za zbytečné s tím, že se podobné setkání mohlo udělat až v pondělí. Řeší se také, zda držet za „Železnou lady" minutu ticha na velkých sportovních akcích.
Margareth Thatcherová se výrazně zasadila o rozšíření Evropské unie. Do evropské rodiny pomohla přivést země ze střední a východní opony, které byly do té doby za železnou oponou. Hodnoty, na kterých byla sjednocená Evropa postavená, vehementně hájila. Stejně tvrdě však obhajovala britskou suverenitu uvnitř unie.
Jedna z nejznámějších literárních postav moderní britské literatury - Adrian Mole – bude slavit knižní comeback. Někdejšího puberťáka, popisujícího ostrovní realitu thatcherovských 80.let, znovu oživí a do současnosti přenese autorka Sue Townsendová.
Evropskou premiéru dnes má film Železná lady. Margaret Thatcherovou, tedy jedinou ženu, která kdy byla premiérkou Velké Británie v něm hraje americká herečka Meryl Streepová. Z toho, co je zatím známé o filmu, vyplynuly smíšené reakce. Kritici kladně hodnotí herecký výkon Streepové, ale to, jak věrně snímek odráží život a politické působení Margaret Thatcherové, někteří zpochybňují. Českou premiéru bude mít film v březnu.
Ve Velké Británii vzniká film Železná dáma o životě Margaret Thatcherové. Britská média si snímku, kde věhlasnou političku ztvárňuje Meryl Streepová, nadmíru všímají a samotná baronka Thatcherová z něj velkou radost nemá.