Němci v příhraničí volají po obnovení kontrol, stěžují si na kriminalitu. Češi vinu odmítají

Blížící se páté výročí vstupu České republiky do schengenského prostoru vyvolává u Sasů žijících v pohraničí spíše negativní nálady. Před pěti lety sliboval tehdejší ministr vnitra Schäuble tamním obyvatelům, že s otevřením hranic získají víc svobody, ale o bezpečnost nepřijdou. Dnešní realita je trochu jiná. Německé statistiky ukazují, že zejména počet krádeží narůstá. Lidé na druhé straně hranice stále hlasitěji volají po obnovení hraničních hlídek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní hranice

Státní hranice | Foto: Standa Soukup

Rozhořčení je patrné i z hlasu paní Heike Fritscheové. Také ona se stala obětí zlodějů. „Něco se musí stát, lidé jsou tu čím dál naštvanější,“ ukazuje na prázdnou garáž u svého domku. Ještě o prázdninách tam měla zaparkovanou multikáru.

Podobně postižených v osmiapůltisícovém městečku Sebnitz ležícím přímo na německo-české hranici je víc. „Tady u nás ukradli od září už tři multikáry. Ve vedlejších vesnicích je to podobné. Situace je čím dál horší, moji sestru vyloupili dokonce osmkrát,“ říká Heike Fritscheová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na německé straně společné hranice natáčela zpravodajka Klára Stejskalová. Kritiku Sasů okomentoval ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman

Rostoucí počet krádeží potvrzuje i Frank Wend ze saského ministerstva vnitra: „Za poslední půlrok vidíme nárůst kriminality o čtyři procenta, ale na polské straně je to horší, tam je to dokonce o 15 procent.“

Z pohledu ministerských úředníků není situace nijak hrozivá. Výhody Schengenu prý rozhodně převažují. „Kriminálníci volných hranic využívají. Máme co do činění s dobře organizovanými skupinami. Ukradené auto je do 10 hodin někde ve Vilniusu nebo na Ukrajině,“ přiznává Frank Wend.

Paní Fritscheová má pocit, že lidé v pohraničí dnes nemají zastání: „I tady u nás je to těžké, je tu vysoká nezaměstnanost, není tu žádný průmysl. Tím, že nám ukradli multikáru, tak jsme přišli o obživu. Z pojistky si novou nepořídíme.“

Situace ji rozčiluje natolik, že se rozhodla sepsat petici, kterou chce poslat poslancům saského sněmu. „Požadujeme větší počet policistů na bývalé hranici, spolupráci s českou stranou a opět uzavřít širší lesní cesty, aby po nich nemohli projíždět osobní a nákladní auta. Aby to měli zloději těžší,“ vysvětluje.

Petici už podepsalo přes 660 lidí. Na nárůst kriminality si stěžují i Němci v Bavorsku. Kromě běžných krádeží se tam z České republiky šíří například také velmi levný a dobře dostupný pervitin.

Kriminalita neroste, tvrdí Česko

„Na některých částech česko-saské hranice se čas od času podobný příběh začne odvíjet. Má to obvykle stejný scénář, ale ve finále se ukáže, že statistiky kriminality v úzkém příhraničním pásmu, nenarostly,“ tvrdí ředitel odboru azylové a migrační politiky českého ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

„Lidsky celkem chápu, že mohou mít někteří lidé určitý problém, ale dokud není jasné, kdo je pachatelem, je asi docela těžké z toho obviňovat Čechy nebo Poláky jako celek,“ brání se kritice zpoza hranice.

Od vstupu Česka do Schengenu podle něj policejní sbory saské, spolkové i české policie spolu mnohem více spolupracují.

„Myslím, že to funguje velmi dobře. Naposledy se sešli ministr vnitra Kubice se saským ministrem vnitra a dohodli další kroky v prohloubení spolupráce. Průběžně se hledají nové formy, jak čelit této přeshraniční kriminalitě,“ vysvětluje ředitel odboru azylové a migrační politiky.

„Dovolání se zneprůjezdnění polních a lesních cest je velmi rozporuplné. Poslední fáze kontrol na sasko-české hranici se těchto cest opravdu netýkala. Jsou to zvláštní reminiscence. Já celkem chápu smutek některých lidí, ale nejsem si úplně jistý, jestli je pravá doba na to, řešit to tak rázným způsobem, jaký je navrhován,“ míní Haišman.

Klára Stejskalová, mka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme