Němci vydali zatykač na ukrajinského potápěče v souvislosti s výbuchem Nord Streamu
Německo vydalo v souvislosti s vyšetřováním výbuchu plynovodů Nord Stream zatykač na ukrajinského instruktora potápění. Na základě vlastního vyšetřování to tvrdí německé deníky Süddeutsche Zeitung, Die Zeit a veřejnoprávní televize a rádio ARD. Prokuratura tvrzení zatím neokomentovala.
Německá prokuratura podle německých médií vydala evropský zatykač na ukrajinského potápěče, který dlouhodobě pobýval v Polsku. Vyšetřovatelé ho podezřívají, že byl členem týmu, který v září roku 2022 nainstaloval výbušniny na plynovody Nord Stream 1 a 2. V souvislosti s tím úřady vyšetřují taky další dva Ukrajince - manželský pár, který založil potápěčskou školu jménem Scuba Family. Vyšetřovatelé celou skupinu podezřívají ze sabotáže.
Švédsko ukončilo vyšetřování zničení plynovodu Nord Stream. Německo a Dánsko případ dál řeší
Číst článek
K Nord Streamu se podle nich vydali jako součást pětičlenné posádky, která se 6. září 2022 vydala na 18denní cestu Baltským mořem s plachetnicí Andromeda.
Süddeutsche Zeitung, Die Zeit a veřejnoprávní televize a rádio ARD tvrdí, že všichni tři měli potřebný výcvik i zkušenosti pro běžné, ale také hloubkové ponory. To dokazují i informace na webu potápěčské školy manželského páru Jevhena a Světlany, příjmení německá média tradičně nezveřejňují. Potápěli se v Černém a Rudém moři, v Indickém oceánu, u pobřeží Turecka a Kypru, v Mexiku a Thajsku. Jevhen měl dokonce osvědčení na ponory se speciální směsí na dýchání do hloubky až 90 metrů. Potrubí Nord Stream je uložené zhruba stejně hluboko pod hladinou Baltského moře.
Stejnou specializaci měl i podezřelý Volodymyr, na kterého je podle Süddeutsche Zeitung, Die Zeit a ARD vydaný zatykač. Tip na skupinu němečtí vyšetřovatelé dostali od zahraniční tajné služby, podrobnosti média ale neuvedla. Zároveň se podle nich nepodařilo prokázat jakoukoliv spojitost vyšetřovaných s ukrajinskou armádou nebo politickými místy.
Plynovod Nord Stream zničily čtyři exploze, ne dvě, oznámili při ročním výročí norští seismologové
Číst článek
Zatykač je vydaný pouze na Volodymyra proto, že je údajně jediný, u kterého prokuratura věří, že mu podíl na poškození plynovodů dokáže. Problém je, že úřady ho nezadržely. Podle vyšetřovatelů dost pravděpodobně opustil Polsko a někam se schoval, napsal deník Der Spigel.
Německo se v červnu obrátilo s žádostí o pomoc na polské úřady, ty ale nereagovaly. Jak dodává ARD, není jasné proč. Veřejnoprávní stanice kromě toho uvedla, že se s podezřelým Volodymyrem podařilo ve čtvrtek telefonicky spojit - není jasné, jestli mu volal někdo z trojice médií nebo vyšetřovatelů - všechna obvinění ale popřel a dokonce prý zněl překvapeně.
Zprávy o poškození plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 se objevily poprvé 26. září 2022. Výbuchy byly zaznamenané poblíž dánského ostrova Bornholm v Baltském moři a krátce poté úřady odhalily trhliny ve třech ze čtyř potrubí. Od té doby se stále nepodařilo zjistit, kdo za výbuchy stál. Ze sabotáže se vzájemně obviňují Rusko a Západ. Všichni svou účast popírají, k zodpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil. Na objasnění se podílelo několik zemí napříč Evropskou unií, kromě Německa také třeba Švédsko a Dánsko. Začátkem roku ale vyšetřování ukončily.