V souvislosti s vyšetřováním výbuchu plynovodů úřady vyšetřují taky další dva Ukrajince - manželský pár, který založil potápěčskou školu jménem Scuba Family.
„Tři ponory z pěti byly těžce pracovní, kdy jsme jenom makali a odstraňovali nánosy starých škeblí a sítí,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál potápěč Roman Doubrava.
Mince nazývané follis používali dávní Římané po měnové reformě zavedené císařem Diokleciánem kolem roku 294 našeho letopočtu. Všechny jsou ve výjimečně dobrém stavu.
Izrael v noci na středu pokračoval v náletech na Pásmo Gazy. Zasáhl také na okupovaném Západním břehu, kde zemřeli tři Palestinci, a útočil i na cíle v Sýrii.
Netradiční atrakci pro potápění a šnorchlování nabízí od pondělí egyptská Hurgháda. Vyřazená vojenská technika na dně moře má odlákat pozornost části potápěčů od korálových útesů.
Miniponorku si potápěči z Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě pojmenovali Columbo One. A to právě pro její zapojení do objasňování orlických vražd, kde měla svou premiéru.
„Zjevně někdo nastartoval motor a vtáhlo ho to pod hladinu. Myslím, že jeho pupeční šňůra se omotala kolem lodního šroubu,“ popsala. Do vody za ním skočili kolegové a vytáhli ho.
Testování suchého potápěčského obleku pokračuje v hyperbarické komoře, která jako jediná v Česku simuluje hloubku až 60 metrů. „Tato zkouška simuluje tlak sedmi barů,“ říká zkušební potápěč.
Pohřešovaná Olga Krátká měří zhruba 160 až 170 centimetrů, je střední postavy, má krátké šedivé vlasy a šedé oči. Při odchodu by měla mít na sobě dlouhou černou bundu či kabát a černou čepici.
Derrian Dureya, potápěč americké pobřežní stráže, bojoval se silným větrem a proudy vody, než se z helikoptéry dostal k částečně potopenému černému autu, ve kterém byla šedesátiletá žena.
Oba muži byli nezvěstní od soboty. V jeskyni utonuli, protože zjevně ztratili orientaci a nemohli najít z jeskyně východ, uvedla řecká televize ERT s odvoláním na pobřežní stráž.
Potápěč David Vondrášek strávil se svým kolegou týden v hloubce deset metrů. Podařilo se jim přitom pokořit český rekord v bytí pod vodou, který byl do té dobry 100 hodin.
„Tak velkou (medúzu) jsem nikdy neviděla. Pozorovali jsme několik menších medúz na jednom pěkném útesu poblíž, a pak se ze tmy vynořil tento obrovský, nádherný kus,“ řekla Dalyová.
Úřady až dosud místa nálezů lodních vraků pečlivě chránily kvůli obavám, že by je amatérští potápěči mohli poškodit. Nyní z nich chtějí vytvořit podvodní muzea.
Po Hlávkově mostě a mostě Legií přišel na řadu most Palackého. Technici zkoumají jeho technický stav. Po potápěčích přijdou na řadu zátěžové testy, které omezí dopravu.
„Cítil jsem tlak kolem pasu a okamžitě jsem věděl, co se děje,“ uvedl Rainer Schimpf. Plejtvák si ale podle něj ihned uvědomil, že o potápěče nemá zájem a vyplivl ho.
Čeští policejní potápěči a pyrotechnici likvidují v Bosně i munici domácí výroby. „Člověk může potkat munici, o které toho tolik neví. Takže ta práce musí být velmi opatrná,“ popisuje jeden z nich.
Jedna z nejlepších nádechových potápěček na světě Natalia Molčanovová zmizela u španělského ostrova Formentera. Pravděpodobně už není naživu. Bez přístrojů se pokoušela potopit do hloubky 40 metrů. Zřejmě se však dostala do silného proudu.
Policejní potápěči se bouří. Přestože jsou nepostradatelní, jak se ukazuje i aktuálně při povodních, někteří z nich nejspíš přijdou o práci. Policejní prezidium chce část jejich míst zrušit a část převést pod brněnský elitní útvar. Vysvětluje to profesionalizací této policejní složky. Zrušení hrozí mimo jiné i potápěčskému týmu ve středních Čechách.
Pro policejní potápěče jsou ponory denním chlebem. V kalné a studené vodě ale často nasazují vlastní životy. Ti čeští patří mezi světovou elitu, i proto dnes vyráží do Bosny na nebezpečnou misi. Za úkol mají na žádost tamní vlády vyzvednout ze dna řeky Sávy 17 let staré miny.
Legendární výzkumná loď Calypso, na které brázdil oceány badatel Jacques-Yves Cousteau, má do roka znovu vyplout na moře. Cousteau loď využíval jako svoji základnu pro zkoumání podmořského světa, ve kterém natočil mnoho dokumentárních filmů, ve své době přelomových. Dík nim bojoval i za ochranu stále více ohroženého světa ticha.
Desítka potápěčů v kompletní výstroji dnes bude čistit řeku Malši. Postarají se o to členové klubu sportovního potápění Octopus České Budějovice, kteří si pro třetí ročník této ekologické akce vybrali úsek řeky mezi Malým jezem a železničním mostem.
Česká potápěčská expedice Garibaldi přihlásí svůj objev potopeného italského křižníku prostřednictvím Českého velvyslanectví v Záhřebu. Proti pokutě 31 tisíc kun, kterou jim vyměřil chorvatský soud, se potápěči odvolávat pravděpodobně nebudou. Průběh expedice citelně poznamenala smrtelná nehoda jejího kameramana Jana Otýse před šesti dny.
Více než stotisícovou pokutu - 31 tisíc kun - musela zaplatit česká potápěčská výprava. Vyměřil ji to soud v Dubrovníku. Chorvatská strana obvinila členy expedice Garibaldi z nedovoleného chování při ponoru k vraku italského křižníku a údajně i z podmořského průzkumu bez povolení. Expedici také poznamenala tragická smrt jednoho z členů skupiny před dvěma dny. Ten zahynul, když se od vraku snažil vynořit.